Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сънуваме Бразилия

Природата, културата, музиката и духа на Бразилия в спомените и сънищата на Румен Стоянов и Симеон Идакиев.
Снимка: личен архив

Сънуваме Бразилия заедно с един от най-добрите й познавачи, професор Румен Стоянов. Той е преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски”, където води курсове по португалска литература и странознание. Многобройни са реалните събития в биографията му, които дават на съня за Бразилия осезаемост, колорит и пластичност - дълготрайно пребиваване и работа там, преводи на поезия и проза, авторство на статии и есета. Благодарение на него притежаваме и български превод на „Попол Вух” - епоса на маите киче.

Сънуваме Бразилия от 1500-та година насам, когато според популярното схващане най-напред испанецът Висенте Яниес Пинсон, а няколко месеца по-късно и португалецът Педро Алварес Кабрал я откриват. Оказва се, че едно от първите неща, които ние, европейците сме намерили там, е Caesalpinia echinata или pau-brasil, дървото, което оцветява в кехлибарено червено текстилни материи и чиято сърцевина дава материал за лъкове на цигулки.

В предаването ще прозвучи и Мазурка Шоро на Хектор Вила-Лобос, изпълнена от Преслав Стоянов, сина на професор Румен Стоянов. Шоро е инструментален жанр на бразилската популярна музика от края на 19 и началото на 20 век.
Шоро се е свирело по кафенетата и случайни посетители често се присъединявали към музикантите, като им акомпанират с подръчни средства - прибори за хранене, чинии, кибритени кутийки.

неделя, 6 март от 18.30 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50