Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различията в бизнес средата на местно ниво

Камен Колев, заместник-председател на Българската стопанска камара коментира в „Нашият ден”:
„Бизнес средата се определя от няколко фактора - местните данъци и такси, регулациите на местно ниво и тяхното администриране, както и политиката на самите общини, свързана с публично-частни партньорства, политика по привличане на инвеститори и прочие. Ситуацията е различна и сумирането на резултатите от анализа дава точната картина за обекта. Изследванията на днешната конференция показват, че големите градове предлагат по-добра среда и е пресилено да се каже, че в малки населени места условията за бизнес са по-добри. Има и изключения, разбира се. Най-важна е политиката на всяка една община по отношение на регулациите на бизнеса. Има много излишни регулации на местно ниво, които спъват работата му, а има и много забрани. Проблем са таксите, прозрачността, възможността за проследяване на отделните административни режими, опитите за корупция и пр.
Очакванията за усвояване на евросредствата в общините и за обществените поръчки са много големи. В момента се готвят поправки в Закона за обществените поръчки, които да гарантират преди всичко прозрачност и ефективност на публичните разходи. Не е тайна, че България е класирана от световните организации на едно от последните места по ефективност на публичните си разходи. Общините във всички случаи са едни от важните възложители. Оттам минават и голяма част от средствата по европейските програми. Процедурите там допълнително трябва да се изчистят. Корупцията най-често се среща още в началния стадий, когато обществените поръчки чрез подготовката на тръжните досиета и заданията се предопределят за избрани фирми и изпълнители. След това оценката, журито и други стъпки по процедурата се обезмислят и нямат значение. В това е ролята на бизнеса, на браншовите организации - още на този етап те трябва да бъдат ползвани като коректив на такива опити. Има и други неща за изчистване. Всичко това ще коментираме на днешната конференция.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският арт пазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше свързването..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10