Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“В края на краищата” - фотоизложба на Карлос Перес Сикиер в сградата на Централната софийска баня

"Облак" - една от фотографиите в изложбата на Карлос Перес Сикиер.
Снимка: Архив
50 фотографии от природния парк Кабо де Гата-Нихар в Алмерия, Испания могат да се видят в Централната софийска баня. “В края на краищата” е изложба на Карлос Перес Сикиер, посветена на половин вековната творческа работа на фотографа. Изображенията са на архитектурни руини, близки планове на живописни повърхности, животни, скелети, геоложки структури и най-вече на море и светлина. Част от творбите присъстват в национални и международни колекции в Белгия, САЩ, Франция, Германия и други страни.
Карлос Перес Сикиер е фотограф с над петдесет години творческа кариера, което го превръща в един от пионерите на авангардната фотография в Испания. През 1956 година той основава група АФАЛ (AFAL) и списание със същото име, като поставя основите на новата документална фотография в страната, оставила отпечатък върху цяло едно поколение. На тази дата изработва първата си серия снимки в квартал Ла Чанка в Алмерия - дълбоко човешки документален разказ чрез непринудено направени снимки в черно и бяло, който бележи поврат в испанската фотография.
В по-късните произведения на Карлос Перес Сикиер естетиката и образите се променят както цветово изражение, те не търсят отделния индивид, а фрагментите или детайлите с ирония и вътрешна постройка, в която преобладава „поп” стилът. В различни интервюта фотографът изразява, че той не е привърженик на дигиталните техники и се гордее, че никога не е използвал цифров апарат, освен в случаите, когато е желаел да докаже предимствата на своя собствено метод на снимане или пък е бил помолен да снима с такъв апарат, защото счита, че “чрез дигиталната фотография професионалистът забравя за изначалната фотография”.
Карлос Перес Сикиер твърди, че най-важното за фотографията е човешкото око и личният поглед на фотографа, способен да създаде произведение на изкуството.
Отличен е със Златен медал на Андалусия през 2010 година. През 2003 година Министерството на културата на Испания му присъжда Национална награда за фотография, а пред 2005 правителството на автономната област Андалусия му присъжда наградата на името на Пабло Руис Пикасо за изобразителни изкуства.
В “Нашият ден” Миглена Стефанова разговаря с Луис Кановас, зам.-посланик на Испания в България, за Карлос Перес Сикиер и изложбата му в София.
По публикацията работи: Ирен Филева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10