Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изненада – или добре забравеното старо! Отново за първата българска рок-опера...

Снимка: Архив
Преди около 12 години – в средата на юли 1999, в разгара на летните жеги и заслужените редакторски отпуски, водещата на тогавашното предаване за популярни сценични жанрове, което се наричаше „Фантомът на чардаша” – Румяна Каракостова, записа любопитен разговор със създателите на (както се оказа!) Първата Българска Рок-опера! Тя датира от края на 1983 година, заглавието й е „Рицарят си ляга рано”, сюжетът – средновековен, музиката – рок и поп, авторът – архитект. Всъщност, авторът на либретото и музиката, който се казва Иво Венков, има солидна музикална подготовка и завидна наследственост, тъй като е близък роднина на прочутия български композитор, особено изявен в популярните сценични жанрове – Димитър Вълчев. Тъй или иначе, за своя професия племенникът на Димитър Вълчев – Иво Венков, избира архитектурата, която вече около две десетилетия успешно упражнява в САЩ. Продължава обаче да пише и музика – дори сценична, като например серията балетни сюити „По-близо от Килиманджаро” от 2009, събрали изразни средства от класиката, джаза, рока и дори хип-хопа. А през 2010 Иво Венков решава да възобнови спектакъла от 1983 в условията на ултрамодерното студио на друг успешно реализиран в САЩ българин – Владимир Тодоров.
В специалния Интернетсайт на рок-операта, авторът пише: „Сега – поглеждайки отново либрето и музика 26 години по-късно – свежестта на идеи и израз просто ни предизвика да възобновим проекта, но със съвременни средства и визия. Нов аранжимент, разширено звучене, повече сценично време за танц, обиграване и просто наслагване на звука.
И тъй като сюжетът на рок-операта е стар почти като света – притча за властта и конформизма - общо взето смешна, но като цяло вярна и малко цинична на финала, възраждането на това представление ни се стори подходяща идея за първото десетилетие на новия век и съвременните геополитически тенденции...”
За нас, звездните наследници на „Фантомът на чардаша”, историята на жанровете в България е особено важна, затова днес – само три дни след всенародния празник на родната писменост и култура, ви предлагаме да си припомните онова предаване на Румяна Каракостова от 16 юли 1999, в което за първи път в българския ефир бе представена първата в историята българска рок-опера – „Рицарят си ляга рано”.

петък, 27 май, от 14.00 часа
По публикацията работи: Цветана Тончева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25