Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 17 юни в читалище "Николай Хайтов" в София се открива 8-ият национален фестивал на бардовете

„Бардовете изразяват много важни настроения, характерни за цялото общество.” – с тези думи университетският преподавател Ангел Ангелов-Джендема сякаш ни кани на фестивала на бардовете.
„Когато се изправят пред голяма аудитория и пеят своите песни, това изисква смелост, съсредоточаване, защото те изпяват едва ли не под формата на лозунги мислите на големи групи хора. Това са поети и тяхната поезия, съчетана с музиката, става нещо по-силно. Песните им се запяват и повтарят като рефрени. Това е много важно за самобитността на един народ. Мъдростта на редица поколения се вмества в техните текстове. Бардът съчетава умението и да пее, и да свири, и да бъде актьор, и да не преиграва, разбира се. Можем да кажем редица имена на бардове, които оставиха трайна диря в културата на 20 век, когато музикантите и бардовете бяха много уважавани. Джон Ленън беше бард, Боб Дилън, Жо Дасен, Тото Котуньо, Окуджава, Висоцки и още една плеяда автори. Бардовете са съвестта на обществото и отстояват своите позиции и възпитават хората към по-добро.”
Искра Арсенова е председател на читалището „Николай Хайтов” зад някогашното кино „Изток”, където от 17.00 ч. на 17 юни ще се състои фестивалът.
„За радост това е 8-ото издание на фестивала. Така изпълняваме мисията не само на читалището, но и на появата на бардовете. Те са пазители на родовата памет, каквато е и идеята на читалищата, появили се в далечната 1865 г. Така ние продължаваме този фестивал и да регистрираме все повече участници. Имаме гости от цялата страна и от чужбина. Песните носят болката и радостта на днешното време. Младите хора изразяват проблемите си така, както ги чувстват. Правят достъпна музика. Конкурсното начало слага едни по-други условия за протичане на това иначе развлекателно мероприятие, дава по-голям стимули за качество.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30