Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Устойчиво развитие се постига с духовност" - доц. Михаил Малеев в дискусията "Обединена Европа и нейното културно наследство"

България - земя на история, култура и традиции...
Снимка: архив Национална комисия за ЮНЕСКО

През последните години интерес към съдбата на културното наследство на човечеството проявяват все повече институции, неправителствени организации, учени и творци от цял свят. Нараства обществената чувствителност към въпросите за неговото опазване и съхранение и значението му за бъдещето на човешката цивилизация. Търсят се добрите практики и идеи, както и всяка възможност да се популяризира постигнатото в тази област.
С разширяването на ЕС дебатите за съдбата на европейските културни ценности, макар и да не отразяват отношение като към приоритетна тема, намират сериозен отзвук и в медиите и сред влиятелните европейски кръгове.
На 17 юни 2011 г. в Софийската градска художествена галерия се състоя дискусия - кръгла маса „Обединена Европа и нейното културно наследство”. 
Своята позиция по темите споделиха представители на науката, музейни институции, творци и други специалисти. Бе направен мониторинг на различните подходи към темите, свързани с опазването на културното наследство и възможност за свободна обмяна на мнения и опит по поставените въпроси. В условията на динамични процеси, свързани с кардинални политически промени, климатични влияния и под въздействието на световната икономическата криза, е време да се положат усилия за създаване на подходяща среда, която да улесни комуникацията между отделните институции на ЕС – културни организации и НПО, медии, администрация, представители на бизнеса и пр., за създаване на специално отношение към съдбата и бъдещата роля на културното наследство на Европа.
Кръглата маса „Обединена Европа и нейното културно наследство”, като част от поредица прояви, замислени от организаторите, бе първата стъпка към организирането на голяма международна конференция през 2012 г., посветена на Европейското културно наследство.
Сред участниците в кръглата маса бяха директорът на Националния музей на Унгария Ласло Чорба, доц. Михаил Малеев, директор на музея „Земята и хората”, Максим Бехар - PR експерт, Никола Хаджиев, директор на Националния църковно историко-археологически музей към Светия Синод, представители на научни среди, на музейни институции, творци, журналисти.

Събитието се проведе под патронажа на Н. Пр. Юдит Ланг, извънреден и пълномощен посланик на Република Унгария у нас, по инициатива на секция Култура на Съюза на българските журналисти. Съорганизатори - представителството на Европейската комисия в България и Столична община, в партньорство с Министерство на културата, медиен партньор е програма „Христо Ботев” на БНР.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18