Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня на Петър и Павел празнуват и занаятчиите

„Отколешна традиция е да празнуваме на Петровден” – казва Иван Влаев, зам.-председател на софийската регионална занаятчийска камара. „Занаятът е нещо прогресивно вече. Там са включени нови технологии. Има занаяти, изискващи много сериозни познания. Светът върви напред и занаятите го съпътстват винаги.
Занаятът може би е най-краткият път да реализираш себе си. Занимавам се с керамика от 25 година. Керамиката е много стар занаят и нещата са известни, но не може да има нещо изцяло открито на този свят. Той се развива. Новите технологии и занаятите се развиват ръка за ръка. Пари има за всичко, но инвестициите са слаби. Голяма част от занаятчиите днес се оплакват от липса на подкрепа от държавата, от липса на интерес, от кризата, от липсата на политика по отношение на занаятите. Аз не съм специалист и не мога да се произнеса съвсем конкретно. Пари при нас се влагат трудно, защото това не са някакви големи обороти, за да има и големи инвеститори. Трябва да се надскочи даден етап от развитието на България, за да може да се отделят повече средства и за занаятите. Не вярвам да отмрат традиционните художествени занаяти, въпреки намаляването на броя на признатите занаяти. Членството в занаятчийската камара никога не е било задължително. Целта беше работещи да се извадят на светло и да поемат отговорност за това, което вършат. Не може да нямаш квалификация, а да искаш да извършваш определен вид услуги и то без да дадеш гаранция за сигурност на услугата. Това беше презумцията – една стъпка за легализиране на дейностите.
Гилдиите започнаха да се консолидират и нещата вече се канализират. Държавата свърши работа, но постепенно вероятно някои експерти от министерствата започнаха да свиват закона тухла по тухла. Направи се едно разграничение между занаят и професия, а то няма ясна граница. Признатите занаяти от 129 са под 60.
Не може по този начин да се разбиват гилдиите в една държава. Промените в закона за занаятите се тълкуват различно, но не са изцяло в полза на занаятите.”


Честит празник на занаятчиите в България и от Енчо Липовански, председател на УС на регионалната занаятчийска камара в Добрич:
„Искам да кажа на всички занаятчии от нашия регион да намерят сили и воля у себе си да устоят и да не прекратяват своя бизнес. При нас най-силно застъпени са занаятите в сферата на услугите – хлебопроизводство, сладкарство, овощарство.
Промяната в закона за занаятите беше една стъпка на законодателния орган, за да се закрият занаятчийските камари по региони. Старият закон, който действаше от 2001 г. беше така изграден, че управлението на автентичните представителни организации на занаятчиите да бъдат от автентични занаятчии, което ще рече те да не работят като фирми.
Новият закон изисква регионалните занаятчийски камари да бъдат регистрирани, да се борят за членство, което ще рече, че някой трябва да си изостави бизнеса, за да се хване с дейността на тази организация. Това отне правото на автентично представителство на членовете ни в занаятчийските камари. Този закон не разглежда задължително членство и плащане на членски внос, което беше една от формите на издръжка на офисите на занаятчийските камари. При новото образование занаятчийските камари няма как да действат самостоятелно. Промененият закон предвиждаше точно това – занаятчийските организации заедно с професионалните училища да изграждат бъдещото обучение на занаятчии. На практика след промените се удовлетвори желанието на една група представители на занаятите, които никога открито не се наричаха занаятчии, защото се срамуваха. Те поискаха да бъдат променени условията така, че безпрепятствено да извършват дейността си без да бъдат конкурирани от автентичните занаятчии. Това е истината за мен. И в днешния празничен ден трябва да признаем, че новият закон не донесе нищо добро на истинските занаяти.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативата "EmpowerHer" постави темата за икономическото овластяване на жените в бизнеса

На проведената международна конференция "EmpowerHer" (“Овласти я“), организирана от Американската търговска камара в България (АТК) в сътрудничество с European Female Founders (EFF), бяха засегнати важни аспекти от подпомагането на работещите жени и насърчаването на женското предприемачество. Събитието събра множество участнички, които споделиха..

обновено на 28.03.24 в 13:12

София Тотева: Иновациите и лидерството се случват по различен начин в различните точки на света

За едно истинско пътешествие в дебрите на иновациите в най-напредналите в това отношение страни в света разказва в "Нашият ден" София Тотева – съосновател на клуба на Станфордския университет в България. Скоро тя бе отличена на церемония в университета със специалната награда "Джон Хени" – признание и оценка за лидерство, отдаденост и значително..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Жените в ценностната система на историята

Жените обикновено играят поддържаща роля в разказите за великите мъже и събития – това ни казва традиционният исторически наратив. "Къде са жените в историята" е събитие, организирано от младата феминистка организация "Леспектра", което ще се проведе днес в "Топлоцентрала" от 19 ч.  Модераторът на дискусията  Камелия Ценева разказва в "Нашият..

публикувано на 28.03.24 в 09:05

Осемнайсетгодишен русенец е глобен за продажба на райски газ на непълнолетен клиент

Осемнайсетгодишен русенец е глобен, след като продал голямо количество райски газ на 16-годишно момче. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева, предаде БТА. Сигналът за незаконната продажба на непълнолетното момче бил подаден в полицията от баща му. Той разказал на униформените служители, че забелязал промяна в..

обновено на 28.03.24 в 08:59

Милиони хора са изложени на риск от холера

Милиони хора по света са изложени на риск от холера поради липса на чиста вода, сапун и незадоволителни количества от имунизацията против заболяването. За това сигнализира Международната координационна група по обезпечаване на ваксини и упорства за незабавни дейности. Броят на инфектираните с холера се усилва от 2021-ва година насам, като..

публикувано на 28.03.24 в 08:22