Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шипове на Околовръстното в София – голям или малък въпрос

Метален шип, забит в дупка на околовръстното шосе в началото на този месец, спука гумите на няколко наши и чужди автомобила, преди да бъде открит и изваден. Обвиненията бяха насочени към фирми от “Пътна помощ”. Някои казват, че целта е да се привлече внимание към дупките, други - че е ужасно злодеяние и че в „нашата държава” всичко може да се случи.
За някои това е загуба на час-два време и нищо повече. За обаче това е сериозна дупка в семейния бюджет. Моето внимание е към тези българи, при които подобна случка е равностойността на едни левове, които не е ясно как ще бъдат възстановени или по-точно няма как да бъдат възстановени. За повечето живеещи в „нашата държава” една повреда на гума, кола, домашен електроуред или орган от тялото, е поредното разсипване на отдавна преливащата чаша.
Причините за уплаха би трябвало да бъдат други - екзистенциални и свързани с големите въпроси на живота. Когато обаче и малките въпроси са нерешими, време за обмисляне на големите няма. Това време е заето от размисли на кой познат с кола да се обадим да ни донесе втора резервна гума, за да избегнем плащането на услугите на пътната помощ. Трябва да мислим и за това как да намерим майстор, предлагащ по-ниска цена за поправка на стария хладилник или на 10-годишния телевизор, който поради липса на избор ни се вижда все така нов.
Чудя се дали някой екип от социолози и психолози ще изчисли каква част от денонощията ни преминава в подобно обмисляне на варианти за измъкване от необходимите разходи. И дали е възможно първо да потърсим отговор на големите въпроси, а след това на малките, т.е. поне за известно време да обърнем пирамидата на потребностите.
По публикацията работи: Любомира Константинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на третото издание на Technovation

Третото издание на "Техновейшън" (Technovation) се очаква да стартира скоро, събирайки вниманието на иноваторите и ентусиастите в технологичния сектор. Рубриката “Денят делово“ на предаването е посветена на предстоящото събитие, гост е Таня Кръстева, главен редактор на списание "Мениджър“. Кръстева подчертава важността на технологичния сектор за..

обновено на 18.04.24 в 15:12

Симеон Ананиев: Увеличението на цените в БДЖ е оправдано, но услугата си остава некачествена

Националният железопътен превозвач БДЖ обяви, че се налага промяна в цените на билетите за пътуване с влак. Причината за това е драстичното увеличение на разходите на дружеството през последните няколко години. Според официално изявление от държавните железници, увеличението ще бъде средно от около 20% и ще влезе в сила от 7 май 2024 година ...

обновено на 18.04.24 в 12:38

Започва кариерен форум за бъдещи енергетици

Кариерният форум "Презареди кариерата си" 2024 представлява изключително значимо събитие в България, целящо да представи възможностите за професионално развитие във възобновяемата енергетика. Организиран от сдружение "Соларна Академия България" и M3 Communications Group, Inc., този форум събира водещи представители от енергийния сектор, държавната..

обновено на 18.04.24 в 12:14

Защо децата трябва да започват четенето със съвременни автори и теми?

В ефира на "Нашият ден, Виктория Бешлийска , известна писателка и авторка на два обичани български романа  "Глина" и "Сърце" , сподели своето мнение по няколко актуални теми.  Тя изрази загрижеността си относно програмата, особено в областта на литературата и другите разказвателни предмети в училищата, като отбеляза, че децата се чувстват..

обновено на 18.04.24 в 11:38

Да рециклираш "ценната пластмаса" в домашни условия

Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов живот – в "Нашият ден" разказва Георги Балинов . "Гледах на пластмасата като на нещо много..

публикувано на 18.04.24 в 10:49