Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За стачките и шествието на детските колички в Израел

Кореспондентът на БНР Феня Декало разказа за „Нашият ден”:
„И това се случва в една от най-социалните държави, една от държавите, която се грижи най-много за децата си. С марш на детските колички продължиха вчера двуседмичните улични демонстрации в Израел. Всичко започна от акция във Фейсбук. Две млади компютърни специалистки заявиха, че въпреки доста приличните си заплати (по 3 хиляди евро на месец), не могат да си купят почти нищо в Тел Авив. Оказа се, че това е болка на много млади семейства от средната класа.
На най-шикарната улица в Тел Авив се появиха първите палатки. Постепенно към  протеста се присъединиха млади хора с различни искания. Дойде ред и на младите майки, които не отричат, че в Израел има много улеснения за гледане на деца, но всички тези социални придобивки са замръзнали на нивото отпреди 15 г. Платеният отпуск по майчинство в Израел е 4 месеца, а безплатните обществени грижи за децата като детски градини, са от 4-годишна възраст. Така майките, които искат да се върнат работа  по-рано, трябва да плащат огромни такси за детски градини и забавачки. Те искат тези разходи да им се приспаднат при данъците. Младите са уверени, че борбата им ще се увенчае с успех. Преди 3 седмици цял Израел се включи в организирана пак чрез Фейсбук акция за бойкот срещу необосновано високите цени на млечните продукти. Правителството се намеси и обузда поскъпването. Що се отнася до българите в Израел, все по-рядко те са на нископлатена работа. Израел е водеща в медицината и специалистите й взимат много високи възнаграждения, но една част от лекарското съсловие получава по-малко от санитарките. Това са току-що завършилите образованието си лекари, преди да получат специалност. Тяхната борба е за достойно заплащане. В тази група спадат и всички лекари от цял свят, които след завършване на медицина в своята страна идват да изучват опита на израелските си колеги. Сред тях има много млади българи. Те получават твърде малко за труда си в сравнение с израелските си колеги, дори в своята страна да са били професори. По повод на тези протести в обществените болници през ден работят на празничен режим и се правят само спешни и неотложни операции. Днес ще има нещо много атрактивно тук, в Израел - студентите ще протестират, като минат на магарета по основните булеварди в Тел Авив. Това е намек на един познат израз тук за бялото магаре, парафразирано на български „ще стане на кукуво лято”.
Лагерите са едно много приятно място, с невероятна приятелска атмосфера. Един до друг са араби, израелци, религиозни атеисти, богати, бедни, но бунтът е стихия и ги обединява. На своята пресконференция шефът на израелската Националната банка Стенли Фишер, се опита да формулира недоволството на демонстрантите в 4 точки - жилищна политика, проблеми за данъците, за обществените услуги и бунт срещу вносните мита. Много скоро към демонстрантите ще се присъединят училите и социалните работници.
Как ще продължи стачката в Израел ще следим във времето”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08