Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път у нас излиза книга за живота на Ив Сен Лоран

Една книга за живота на един от най-великите в изкуството на модата, автор на парфюмите „Опиум” и „Париж”.
Ив Сен Лоран казва: „Роклята не е архитектура, а дом. Тя не е ушита, за да бъде съзерцавана, а за да бъде обитавана. Трябва да е удобна. Всичко останало е измислица.”
За първи път у нас излиза книга за него. Авторът на биографията е журналистката Лоранс Бенаим, работила дълги години във в. „Монд”, а преводач е Галина Меламед, която сподели за „Нашият ден”:
„Книгата започва още от неговото детство. Роден е в град Уран, Алжир и това е оказало своето влияние върху творчеството му. Много млад отива в Париж и попада при най-големият, при Кристиян Диор, който го взема под крилото си. На 21 години Лоран става художествен директор на голямата модна къща „Кристиян Диор”. Всички очи са вперени в него какво ще направи. Още от първите ревюта той прави много сензационни неща - линията трапец, роклята роб сак. Така постепенно той налага свой собствен стил и по-късно отваря собствена модна къща, която вече 40 г. е на върха на модната индустрия.
Ив Сен Лоран почти е създал модата на втората половина на 20 век. Той първи създава костюма с панталон, който става всекидневно облекло, взема и тренчкота от моряците и т.н. В същото време той има един много нещастен живот, тъй като е един  интровертен, романтичен, чувствителен човек, но същевременно трябва да се справя с тази огромна империя, да прави по 4 ревюта на година в постоянна жестока конкуренция. Явно всичко това се отразява на тази изключителна личност и действително е имал много нещастен живот. Това не му е попречило да създаде невероятни колекции, да работи много за киното, за театъра, за балета. Той просто демократизира модата.
Неговата линия „Ляв бряг” оказва страшно влияние, защото за първи път голям „шивач”, както се нарича самият той, един дизайнер, прави мода за по-обикновените хора, а не само за елита. Спомняме си за него. Той почина от рак през 2008 г. Книгата е написана много увлекателно.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четенето като изобилие от животи, събития и чудеса

В Световния ден на книгата думата получават читателите. В "Нашият ден" за книгите, четенето и своя литературен светоглед говорят Мирена Динева , ученичка в 12 клас в ГПЧЕ "Ромен Ролан", град Стара Загора, и Сотир Узунов от град Царево. Динева разказва: "От малка съм запалена по литературата, тъй като моята майка е учителка. Още когато не..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Галин Никифоров

Галин Никифоров: Книгите са нещо, което осветява живота ни по един вълшебен начин

В Световния ден на книгата и авторското право в "Нашият ден" гостува писателят Галин Никифоров – един от най-ценените съвременни български автори и носител на всички големи национални литературни награди. Никифоров е познат на българските читатели с романите "Фотографът”, "Лисицата", "Лятото на неудачниците", "Къщата на клоуните", "Тяло под..

публикувано на 23.04.24 в 09:59

Неда Спасова: Не съм "скрита лимонка"

Спектакълът "Скрити лимонки" на австралийската Джоана Мъри-Смит е най-новото заглавие в репертоара на Театър " София ". Представлението се играе на открита сцена Театър "Сълза и смях" . Режисьор е Николай Поляков, който поставя текста за първи път на българска сцена. "Скрити лимонки" са шест истории. Обединява ги формално, видимо и..

публикувано на 22.04.24 в 16:35

"Граф Монте Кристо" на театрална сцена

Любимият ни роман "Граф Монте Кристо" от Александър Дюма оживява на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев". През 1846 г. светът за първи път има възможност да прочете в цялост един от най-великите романи в историята на литературата. Класиката се поставя за първи път на българската театрална сцена под драматургията на Юрий Дачев и под режисурата..

публикувано на 22.04.24 в 16:17
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за геометричната прогресия любов

Една ефирна приказка създава за слушателите Terra Култура в  разговора с участието на актьора и режисьор Момчил Карамитев и младата композиторка Михаела /Мишел/ Колева. Денят за Момчил започва с един забравен телефон, след което преминава през проблем с автомобила и… Синът на Апостол Карамитев не успява да стигне до студиото. Включва се в ефир..

обновено на 22.04.24 в 14:28