Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В дебат за толерантността днес “Да пием турско кафе”

Под този надслов журналистическото сдружение “Балкански форум” организира в Столична библиотека разговор за толерантността към “другия” и “различния” в зала със символичното име “Вяра”. Проекта ще представят довечера колеги, между които е и Таня Мангалакова, която каза в ефира на „Нашият ден”:
Това е проект за толерантност и неслучайно го представяме преди изборите, тъй като все говорим за нея, но тя си остава на ниво празни лозунги. Всъщност нашият подход към толерантността е артистичен. Ние започнахме да изследваме наследството от Османската империя, защото оттам идва традицията да се пие кафе в джезве. Проведохме едни проучвания и пътувания на наши членове и активисти от района на Родопите, Лудогорието, Стара планина и София, за да видим до каква степен в днешното ежедневие на българина е запазена традицията и дали не е превърната само в туристическа атракция.
Намерихме нещо интересно. В смесените региони, където има турци, например в гр. Исперих, в Кърджали, в Разград, в Балчик, вече няма място в града, където да пием турско кафе. В Златоград го сервират едно “кафе на пясък въртяно”, което си е старото турско кафе. Кафето на пясък е по-скоро туристическа атракция, както е в Търново и Етъра. В днешно време нашите, българските турци са си запазили традицията само вкъщи. Тоест те си уважават традицията.
Тъй като проектът използва изключително Интернет и социалните мрежи, ние създадохме една онлайн брошура и получихме доста интересни коментари и поздравления. Най-вече хората са харесали нашия подход към темата за толерантността. Каквото и да говорим - предразсъдъци към турци и мюсюлмани има, обаче същевременно хората си пият турско кафе. Това е парадокс като този по курортите. Представяме си ги уж с фесове , но по техните курорти много ни харесва. Връщаме се от почивка и пак започваме да мърморим. Това се дължи на взаимното непознаване между нас.
Кафето е символ.Кафето е една фантастична платформа да се съберем, да си поговорим, да се разберем като хора. То е задължително в Родопите, в Лудогорието. Когато човек отиде там, веднага му сервират кафе. Радвам се, че в исперихското село Девинци, продаваха филджани - чашките без дръжки за турско кафе и то само по 90 ст. Подариха ни, защото в София няма откъде да си купиш такива чашки. Девинци ги купили, защото имало поръчка за изработката им от нашия завод в Нови Пазар за Саудитска Арабия. Така че по места хората са си абсолютно толерантни и нямат проблеми. Връзката се къса на ниво политици.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40