Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Тайните на човешкото тяло”

Как да се грижим за тялото си

Снимка: Архив
Ще ви предложим идеи как да подържате организма си във форма, черпейки от древния опит и от най-новите научни изследвания. Ще научите:
защо, според китайската медицина, е изключително вредно в горещите дни да пием много студена вода;
как да противостоим на влиянията, свързани със съвременната цивилизация – компютрите, високите децибели, изкуствените материали навсякъде около нас, предизвикващи алергии;
какви опасности крие все по-разпространената мода на татуировките и пиърсингите.
Освен съвети за здравословно поведение и полезни храни, ще припомним и източната мъдрост за влиянието на ума върху тялото, като няма да пропуснем и прозренията на индуизма за паралел между еротично и духовно удоволствие.
В този последен епизод от поредицата ще чуете всички участници в нея: индолога доц. Милена Братоева, Людмила Класанова, която изследва будистката култура в Индия и Тибет, д-р Емил Илиев, практикуващ китайска медицина, специалиста по уши, нос и гърло д-р Димитър Кехайов, дерматолога доц. д-р Жана Казанджиева, офталмолога д-р Веселин Даскалов.


По публикацията работи: Гергина Дворецка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50
Мойрите при раждането на Ахил (мозайка от „Вилата на Тезей“, V век, Археологически парк „Пафос“)

За божествата на съдбата и техните имена

На кого не се е случвало да преживее ситуация, напълно разбиваща рамките на човешката логика и подредения свят на предвидимото ни всекидневие. И кой не си е помислял що за съдба му е отредена или какви неведоми сили се намесват в живота и ни карат да се чувстваме като играчки в нечии могъщи ръце. Сигурно същото са се питали и далечните ни..

публикувано на 26.03.24 в 08:25