Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След срещата на върха на лидерите на Европейския съюз – коментар на Васил Сотиров от в. "24 часа"

Президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой на срещата на върха в Брюксел.
Снимка: Архив
Все още не са ясни окончателно всички подробности около този пакет от договорки. Жозе Мануел Барозу каза, че може би ще са необходими още няколко седмици, дори месец, да се уточни рамката на увеличения фонд на Европейския механизъм за финансова стабилност.
Така или иначе, с повечето коментатори, които слушахме тази сутрин от Брюксел, оценяваме случващото се като един умерен успех в краткосрочен и средносрочен план. Той може да вдъхне известно спокойствие на финансовите пазари за период от няколко месеца до една година. Тук много важни ще бъдат подробностите, които ще се уточняват. Надделява мнението, че това не е окончателно и трайно решение на проблемите на еврозоната. Това са проблемите на европейската интеграция изобщо. Сега само се избягва апокалипсиса с този среща, но от тук нататък има да се решават много важни кардинални въпроси, от които зависи дали европейският проект изобщо ще продължи, ще зацикли или дори ще се разпадне.
Еврозоната си беше връх, достигнат на сегашния етап от развитието на европейската интеграция. На този връх, с оглед на събитията през последните 2-3 години и с оглед на дълговата криза, се видяха лимитите, до които интеграционният процес е достигнал. Те не могат да бъдат прехвърлени, ако не се вземат съществени, радикални решения за по-нататъшното развитие на европейския процес, тоест дали ще продължи икономическата и политическа интеграция, или ще спре на този етап, което на практика би означавало регрес и връщане назад.
Докато има само валутен съюз, а няма реален финансов и икономически съюз, когато на практика не се координират големите икономически процеси в Еевропейския съюз, този процес не може да се развива по-нататък. Това изисква много време, което отбеляза и Жозе Барозу в речта си тази сутрин. Буквално той отбеляза, че това не е спринт, а маратон. Въпросът е дали този маратон ще опре до политическата страна, политическата основа на този процес.
Важно е как ще се изменят европейските договори. Промените трябва да бъдат доста дълбоки. Знаете ли, досега европейската интеграция се развиваше и движеше от националните интереси на един клуб страни с доминираща роля на Германия и Франция. Англия беше настрана и нямаше политическата тежест на другите две страни. Английският бизнес може би съжалява за това, но такава е реалността в момента. Ясно е, че оттук нататък не може да се решават всички въпроси на Европейския съюз само от този клуб на национални интереси. Този кръг от интереси трябва да бъде разкъсан, защото трябва да се говори вече за общ европейски интерес.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53