Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„В България властва посредствеността и невероятната простотия!” – д-р Николай Михайлов

В края на миналата седмица Пловдивският университет “Паисий Хилендарски” присъди почетната титла Доктор хонорис кауза на футболиста Христо Стоичков. Няколко дни по-късно социологът Цветозар Томов написа протестно писмо до медиите и заяви, че се срамува от това решение на академичното ръководство и в знак на несъгласие напуска преподавателското си място във висшето учебно заведение.
Постъпката на Томов разбуни духовете в държавата. Във Фейсбук се организираха няколко групи в негова подкрепа. Колегите му от Пловдивския университет заеха изчаквателна позиция. Ректорът на ВУЗ-а заяви, че доц. Томов използва случая, за да си направи безплатен PR. На което социологът отговори, че е недостойно академичната общност „да се слага” по този начин на силните на деня. В говорилнята се включи и културният министър Вежди Рашидов, който обяви, че Стоичков е академик в това, с което се занимава. А самият Христо Стоичков накрая взе и обясни какво, къде и кога е завършил.
Цялата суматоха по случая ме накара да се замисля за начина, по който се раздават у нас всевъзможните почетни звания, ордени и титли; за девалвацията в тежестта им и за все по-отчетливо оформящата се тенденция обществото да гледа на тези отличия с пренебрежение или в най-мекия случай – с усмивка.
Какъв е коментарът на психиатъра д-р Николай Михайлов по случая – чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Костова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24