Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Филип Тодоров: Системата на БДЖ се управлява некомпетентно!

Гледната точка на проф. д-р Филип Тодоров от катедра „Стопанска логистика” в УНСС пред „Нашият ден”:

Това което се прави въобще с транспорта у нас, почти винаги е половинчато, некомпетентно, в резултат на индивидуални виждания. Не бих си позволил да кажа, че моето виждане е решението.

Първо бих искал да приветствам стачкуващите. Търпението на българския народ е пословично, но това което става в БДЖ с години е някаква гавра с работещите, с пътуващите и с товародателите. В икономиката няма случайни неща. За съжаление политическият привкус на това кой е бил преди, и кой е сега си дава отражението. Моето впечатление е, че се търсят моментни, епизодични решения, които са по-скоро тактически решения, които не са нищо друго освен извличането на ползи от моментна ситуация. Ние сме на власт, нямаме стратегия, но ще направим нещо, за да кажат, че все пак правим нещо, пък след нас новите да му берат грижата. Няма стратегия, няма програма, няма диагноза, какво ще врачуваме сега в БДЖ? А БДЖ е една система от превози и инфраструктура. Проблемът трябва първо да бъде диагностициран. Като ги питаш каква е диагнозата, те ти отговарят: „Ами ние знаем, че БДЖ е в окаяно състояние! Дайте да нарежем вагоните на скрап, дайте да вземем някакви пари, дайте да съкратим хората, да приватизираме, и всичко ще се оправи?!”

Да, железниците са в окаяно състояние и има причини за това. Системата е зле функционираща. Отговорът на въпроса „защо?” е само един и той е, че системата се управлява некомпетентно! От години е ясно, че има ескалираща финансова задлъжнялост. Само вътрешната задлъжнялост между превозите и железопътна инфраструктура е над 120 милиона! Нерационална организационно-управленска структура, невъзможност за адаптиране към променящата се пазарна среда, неравнопоставеност в бизнессредата, липса на интегриране с европейската жп мрежа. Като към това прибавим шуробаджанащината и корупцията, за която мога да говоря един час, това вече долива допълнително масло в огъня.

Трябва да анализираме миналото, защото който не го познава, не може да продължи компетентно напред. Да вземем и сега положението с г-н Владимир Владимиров, председател на СД на БДЖ. Той е поставен да изпълни някаква задача и не търпи чуждо мнение. Хората са афектирани, засегнати са, посегнато е на достойнството им. Какво предлагат в момента управляващите? Прехвърляне на отговорност и хаотични действия. Те предлагат който иска да напусне. Ами я си представете, че всички машинисти поискат да напуснат? Няма концепция! Въпросът е да съкратим две хиляди човека! Те щели да съкращават влакове и линии, та това е един постоянен процес. Трябва да е ясно какво точно съкращават и защо. Действа се напълно хаотично и непрофесионално!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18