Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпреки кризата читателите ни подкрепят

Снимка: Архив
Красимира Александрова, директор на Регионалната библиотека „Стоян Чилингиров” в Шумен пред „Нашият ден”:
Ние получихме през тази година още 150 дарения в размер на 2200 тома. Освен книги получихме и дарения от граждани, автори, от издателства, от обществени организации и университети. Това обобщение в никакъв случай не може да даде ясна представа за дарителството като дейност, случващо се в такава голяма библиотека, каквато е шуменската.
Дарителството в нашия град датира още от 1937 година, когато по инициатива на известния възрожденец Нанчо Попович, се организира официално честване на Деня на дарителя и това се случва точно на Никулден. През годините тази традиция вече се е утвърдила и се е превърнала в една добре осмислена дейност. Ние обявихме една кампания под надслов „Дари книга, спаси духовността” и още в първия ден получихме 23 книги.
Това беше една много успешна инициатива, която организирахме за Деня на будителите и финализирахме вчера в Деня на дарителя. Всичко беше резултат на много широка обществена подкрепа и затова имаше успех. В нея се включиха граждани, представители на бизнеса, на властите, а и много деца. Предвид тежката икономическа криза, инициативата ни беше ориентирана в няколко посоки. Освен нови книги, можеше да се даряват и финансови средства. Уговорихме се и с фирма за вторични суровини, гражданите да събират и предават хартия. С парите от тази инициатива закупихме нови книги. С тези 18 хиляди лева обновихме нашия фонд, за да остане привлекателен за над 6 хиляди читатели. Винаги сме доволни когато дойде нова книга. Една обществена библиотека събира фонд и комплектува от всички сфери на знанието, затова всички постъпили книги са полезни. Тези, които са ни в повече или се повтарят, да ги предоставяме на читалища и библиотеки в областта, така че нищо от даренията не се губи.
Винаги отправяме своята благодарност към всеки, който желае да подари книга. Имаме наблюдения, че все повече граждани възприемат идеята да даряват личните си библиотеки, тенденцията е във възходяща посока. Явно тежката криза ни прави по-духовни, прави ни повече човеци. Дарителството е възхитителна черта, характерна за българите. Може би нелеката ни съдба като народ ни е направила по-човечни, по-искрени в споделянето на интелектуалната ни и културна съкровищница. Ние разбрахме, че средствата трябва да си набавим сами и шуменци ни помогнаха. За радост, кампанията ни излиза от границите на Шумен, защото в Габрово и Търговище вече взаимстваха идеята ни. Очакваме тя да се превърне в национална инициатива, но и вярваме, че държавата няма да ни остави изцяло да се справяме с трудностите си. По наши анализи можем да се похвалим, че има завръщане към четенето, към книгата. Ние обедняваме и четенето се превърна в едно от малкото възможни удоволствия. Затова все повече се налага подкрепа от Министерството на културата, която и очакваме през следващата седмица. Това не се е случвало от три години и сме в предпразнично очакване на тази голяма помощ от държавата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30