Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Николай Николаев – за благотворителността

Снимка: БГНЕС
Бате Николай от сладкарница „Захарно петле” или проф. Коко от Клиниката по смехотерапия към „Пирогов”, както го знаят децата – пред микрофоните на „Нашият ден”:
Една от целите на единствената в Европа Детска клиника по смехотерапия е именно да помогне на детето да отвори сърчицето си за доброто. В нашата клиника ние удостояваме тези деца, които са повярвали, че смехът е здраве, че чрез смеха се преодолява лошото. Удостояваме ги с единствения в света „Орден на усмивката”. Има една позната максима, която гласи: „Парите не носят щастие, но могат да променят живота на бедните хора”.
За Силви Вартан ще кажа, че тя е едно голямо сърце. Може да си гениален артист, певец, но нямаш ли сърце, си оставаш само добър изпълнител. Преди две години тя беше чула за нашата Клиника по смехотерапия и четири часа беше наш гост. Оттогава в моята система за лечение включваме и музикотерапия. Редовни „докторки” по тази терапия са слепите деца от училище „Луи Брайл”, където има един също незрящ невероятен композитор. Той е направил вокална трупа „Ангелогласни момичета”. Две от тях изпяха любимата песен на Вартан „Облаче ле бяло” и тя се разплака. Веднага предложи да направи запис на песента с тези деца и това предстои.
Аз също правя каквото мога. От 15 години всяка година взимам малчугани от сиропиталища, водя ги в къщата си край Вакарел, Софийско, за да ги гледам по празниците. Даже сега вкъщи сме с едно прекрасно момиченце Никол, което има нужда от помощ. На Коледа бяхме заедно и сега дружно ще посрещнем и Нова година. При мен е и едно момченце, което е нашата гордост, то проходи благодарение на усърдната ни работа в клиниката и на вярата в самите нас.
Имам идея да направя едни къщички на 5 км. над село Вакарел, в които да приютя сирачета с нужда от рехабилитация. Искам да има коне. Това е вид тамплиерство и съм щастлив, че Орденът на тамплиерите ме удостои с престижната си награда „Рицар на годината” за работата ми в клиниката. Това обаче не е толкова важно. По-същественото е, че те ще помогнат да осъществим тази идея.
А сега за благотворителността. Мен ме подлудява фактът, че един път в годината събираме пари за нуждаещи се деца. Българинът е генетично обременен с доброта, но тя е засипана от пепелта на омразата, от жарта на ненавистта, заради времето, в което живеем. Затова предлагам Българската Коледа да стане 365 дни в годината. Ако всеки месец българинът с добро сърце отдели 50 стотинки, четири милиона българи ще съберат 2 млн. лева всеки месец за болни дечица. Представяте ли си какво е да имаш два милиона всеки месец, а не един милион на година? Това искам!
А иначе ще кажа на българите, че боледуваме от липсата на усмивка. Усмивката пречиства. Затова толкова усилия полагам децата на България да се усмихват по-често.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40