Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сергей Довлатов с ново издание на българския пазар

В книжарниците вече е новото издание на Сергей Довлатов, съдържащо два сборника разкази – “Компромисът” и “Куфарът”. Авторът е едно от най-оригиналните имена на модерната руска проза. Напусна ни скоропостижно едва на 48 години през 1990 година. Българската публика го познава от публикациите в сп. “Факел” и от някои неотдавнашни издания като “Чужденката”.
Довлатов е журналист по занимание. Служи войник като охранител в лагер и се връща оттам силно променен. Сменя много професии преди да бъде принуден да емигрира от бившия СССР. Умира в САЩ. Стилът му е образцово музикален, остроумен и проницателен. Новите два сборника някои нарекоха вече учебник по не-свобода. Интересна информация ни представи в „Нашият ден” редакторът на изданието Таня Кольовска:
Конструкцията е много интересна. В сборника Довлатов извървява обратния път от журналистическата лъжа до истината. Важното при неговия начин на писане е, че Довлатов е четен, когато лъже в журналистиката, но неговата почтеност остава. Конструкцията е кратък цитат от журналистически материал и след това в разказа се развива истински случай. Във всеки от двата момента Довлатов е обективно честен. Това е любимото оръжие на беззащитните. Точно иронията е тази, която му помага да остане достоен при двете положения.
Текстовете в „Куфарът” са подчинени на преглед на вещите и спомените, останали в един куфар, с който Довлатов напуска Русия, когато е принуден да емигрира. След години отваря този сандък със спомени, за да види какво всъщност е изнесъл от страната си. Принуждаването към емиграция за един човек на словото е изключително мъчително, но от начина по който той разглежда нещата се разбира, че Довлатов е преодолял всичко това.
Тези издания са подаръци, които не можеш да оцениш, те трябва да са необходимост за пишещите. Това после може да ти вгорчи професионално живота, но определено ще задържи гръбнака ти прав. Неизбежно е да се появи интерес към Довлатов след това ново издание.
И нещо за превода, защото ние обикновено ги прескачаме, като че ли преводачите са микрофони. Любов Кронева се справя великолепно с този текст, който е толкова привидно прост, че на моменти се учудваш как тя се е въздържала да не го разкраси. Това е голяма заслуга на превода.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36