Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тошо Пейков – един политик в нова роля

Днес гост в „Нашият ден” беше Тошо Пейков. Поводът бе появата на луксозния двуезичен атлас на Рилския манастир, чийто автор е той. Ето коментарът му:
„Рилският манастир, стенописи, икони, хоругви, зографи” е изключително красиво и щедро на прекрасни авторови снимки издание, то може да удиви и най-добрите познавачи на Рилската света обител както с прекрасните изображения, така и с изчерпателната информация за неговата история, култура и архитектурни богатства. Книгата проследява историята на манастира, различните архитекти и зографи, работили по неговото изграждане, онагледява най-вече стенописите и зографските произведения. Едно неизчислимо културно и религиозно наследство. Не огорчението от политиката ме подтикна към тази работа, а възхищението от това, което е сътворил българският дух и талант, вярата в Бога на строителите и зографите, възстановили храма след пожара от 1833 година.
Когато български турист, поклонник или чужденец, който се интересува от христовата вяра или християнската култура дойде в манастира, той вижда най-напред прекрасните стени, които са крепостни зидове от времето на турското робство. Вижда прекрасно изографисаните Дупнишка порта, тунела, и когато влезе вътре в манастира, вижда не строгите масивни 24-метрови стени, а прекрасната съборна църква с нейните стенописи. Първото обаче, което вижда е галерията и Рождество Богородично, изписано вероятно от самоковските майстори Димитър Зограф и може би Станислав Доспевски с неговия син.
Снимките съм правил няколко сезона, за да хвана багрите на манастирската гора. Имах търпението в продължение на 6 години да работя по темата. Част от тези прекрасни картини от Рилския манастир и образите на светци и на нашия Бог Исус Христос, са част от изложбата “България в блясък”, която обиколи 34 места в Европа и по света. Моите наблюдения за Рилския манастир, който е част от световното културно наследство, както и останалите 6 обекта в специалния списък на ЮНЕСКО е, че има известно незачитане на традициите. Вярвам, че това ще се промени. Замисълът и на тази книга е да спомогне за тези процеси.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30