Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хималаите – митология, космически гледки и усещане за вечност

Михаил Михов в Хималаите на 4 800 метра надморска височина, малко преди да започне изкачването на един от най-високите превали в трека - Торонг Ла (5514 м)
Снимка: личен архив
Колко образа има Непал? Според една от легендите, името идва от „не” (свещен) и „пал” (пещера) - свещената пещера. През Непал преминават шест климатични области. Една десета от площта на страната е разположена на 5 000 м надморска височина, с вечна зима, лед и стаяващо дъха усещане за вечност. Еверест, най-високият връх на Земята, (”Покривът на света”, „Богинята-майка”) е на границата с Китай. Осем от десетте най-високи върхове се намират в Непал.
Как едно момче, отраснало в Русе, на брега на Дунав, става планинар? Веднъж в училище се появява един планински водач – Петко Рашев…Той запалил мечтите на още много момчета по далечните пътища и красивите гледки.Като я има и маята на семейната среда, родители, които обичат природата, започнали да се редуват планини и маршрути.
„Поне веднъж в живота човек трябва да иде до Хималаите. Струва си” – казва Михаил Михов след две осъществени пътувания дотам. Първото – през 2008 г., в района на Еверест. Второто – в края на 2011 г., за обиколката на Анапурна. Любителите на силни изживявания наричат подобни приключения „трек”. Пеша, дни наред, се обикаля огромния масив на връх Анапурна и всички върхове наоколо.
Михаил Михов е дипломиран планински водач. Член е на Международната асоциация на планинските водачи УИМЛА. Освен в Хималаите, е бил в Алпите, Пиринеите, Карпатите. Обиколил е почти всички български планини.
След толкова опит ще ви каже, че знае защо мнозина не успяват да изкачат върхове, за които преди това уж усърдно са се готвили. Една от тайните е подценяването на аклиматизацията. В Хималаите това е като танц – има височини, които катериш по 400 метра на ден. И пак слизаш. Изглежда странно, но тялото трябва да свикне. Например, изкачването по долината на река Марсианги трае цели 10 дни. Едва тогава се тръгва към превала Торонг Ла (5514 м). После идва спускането към долината на река Кали Гандаки. Представете си гледката: вода между два осемхилядника – Анапурна и Даулагири! Реката формира най-дълбокият каньон в света, с уникален климат. В края на трека маршрутът преминава през джунгли, рододендронови гори и оризови плантации. Неочакваният Непал: наистина си струва да се види.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечно-съдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с него . Това включва..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27