Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Австралия - обърнатите знаци

Проф. д-р Минка Златева сред ученици в българското неделно училище в Сидни.
Снимка: личен архив

Това е различна земя. Не само защото е изцяло оттатък Екватора. Нещо като Алиса в огледалния свят. Прескачаш онази особена географска линия и нещата от другата страна на нулевата хоризонтала сякаш са в математиката: минусът става плюс. И обратно.
Европа е домашна. Рядко в рамките на една държава изминаваш толкова огромни разстояния, както е в Австралия. 6 000 км отиване и връщане от Сидни или Канбера до Пърт, Дарвин, Аделаида или Брисбън. Когато в Европа е лято, в Австралия е зима. А през зимата часовата разлика между Източния и Западния бряг на тази Южна земя е два часа. Там, в средата на февруари, свършва голямата лятна ваканция и децата тръгват на училище. Австралийският футбол пък е национален зимен спорт. Езерото Еър е в „депресия”: достига до 12 метра под морското равнище. Континентът, отвсякъде заобиколен с вода, вътре е пълен с пустини: Голямата пясъчна пустиня, пустините Гибсън, Танами, Симпсън… 
Флората и фауната също спазват правилото да са различни. Ему са птици, които не летят. Могат да бягат, дори със скорост до 50км/ч. Но… рядко го показват. 
За неавстралийците необикновени изглеждат ехидната, птицечовката, морските охлюви с неонови или тигрови окраски. Тигър се нарича и растение с розови цветове. Не стига, че животни като коалата и мулгара са двуутробни, ами дървесното кенгуру наистина обича да живее по дърветата. Пази равновесие чрез дългата си опашка. За разнообразие слиза и на земята, но само понякога.
Години наред проф. Минка Златева получава удивителни писма от живеещата в Австралия д-р Мария Стайкова. Свързва ги приятелство от ранни детски години, когато Мария е позната само като дъщеря на пловдивския художник Анастас Стайков. От него има вкус към колоритното възприятие и дарбата да разказва увлекателно. Като невробиолог от световна величина е включена в справочника Who's Who in the World 2012. Останалата в България проф. д-р Минка Златева й дава подтик да превърне писмата в познавателни книги, като: „Австралия и България: взаимно непознати” и „Австралия и България: по-малко непознати”. Като човек на словото, от разказите на Мария проф. Минка Златева разбира колко малко всъщност знаем едни за други. Как се работи, когато автор и редактор са на хиляди километри разстояние? След всяко писмо от Австралия, проф. Златева отваря картата и… още преди да е стъпвала на Южния континент, знае всяко кътче от него.
Има пътувания, за които човек мечтае, но изглеждат химерични заради личните ангажименти, цената и още много други фактори. Някой ден… може би! Професор Минка Златева преподава модерната дисциплина „Връзки с обществеността” (пъблик рилейшънс – PR) във Факултета по журналистика в Софийския университет. Десетилетия е посветила на изследвания в областта на журналистиката и комуникациите. В годината на своя творчески и житейски юбилей, тя предприе и пътешествие до Австралия. Може би, за да превърне един дълго отлаган минус в плюс, или как нейната професия е в помощ на туризма.
В „А сега накъде?” проф. д-р Минка Златева разказва впечатления от това пътуване, за срещите си с още наши сънародници, чиито имена се произнасят с уважение, когато стане дума за България.

По публикацията работи: Петра Талева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00

Тайнствата на домашната лечебна обредност в новата книга на Серги Гьошев

Дългогодишният журналист в програма "Христо Ботев" издаде поредната си книга с интригуващото заглавие "Господ няма да ми се сърди". В нея авторът описва и тълкува народните лечебни практики, чрез които българите християни от незапомнени времена са се справяли с телесното и душевното страдание на ближния. Главните носителки и пазителки на..

публикувано на 21.04.24 в 08:30