Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Останало ли е нещо от българските занаяти?

„Няма последователи на българските занаяти” – констатира Иван Влаев, председател на настоятелството на Националната занаятчийска камара пред „Нашият ден”:

„Не ми се иска занаятите да се превърнат в бутикова стока, но за съжаление нещата вървят натам. Наши колеги от Германия бяха направили един прекрасен филм, в който си представят света 24 часа без майстори.
Доста неща няма да се случат в такава ситуация. Какво пречи ли? Има известна тромавост на старите майстори, които никак не са склонни да приемат забързаното ежедневие на 21 век. Има и друго. Добрите майстори не винаги са добри мениджъри, за да печелят добре и да намират последователи. По този начин художествените занаяти у нас са избутани в ъгъла от промишлените производства.
Много е трудно, защото все още няма механизъм за финансиране на занаятите. В Закона за занаятите повечето от занаятчийските камари са приравнени в юридически лица и могат да участват в проекти. Регистрацията е в момента и това би ни улеснило оттук нататък. Но всичко върви много бавно. Идеята е секторът да се стабилизира, за да има ясна представа какво ще се случи във времето.
Ние трябва да се погрижим за популяризирането, защото вече имаме сериозна конкуренция от Азия. Те правят мартениците и въпреки че това е едно манифактурно производство, хората купуват. Посланието, което носи в себе си тази манифактура е съвсем различно от това, което излиза от ръцете на един майстор. Всеки българин би различил ръчната мартеница от другата.
Аз отскоро съм председател на настоятелството и тепърва ще уточняваме действията си за укрепване на занаятите в България”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката „Време за наука“ на предаването "Нашият ден", Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18