Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София и италианският град Матера обединени в надпреварата за Европейска столица на културата 2019

Културната програма на италианското обществено радио Rai Radio 3 организира за втора поредна година фестивала Матерадио от 23 до 25 септември, 2012 година в град Матера. Древният скален град, разположен в област Базиликата, е един от кандидатите от Италия за Европейска столица на културата през 2019 година. От 1993 година Матера е обявена от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство.
Фестивалът се организира съвместно с Инициативния комитет на Матера 2019, община Матера и област Базиликата, Южна Италия.
Събитието е част от подготовката на италианския град за участие в състезанието за културна столица на Европа. През 2019 година един български и един италиански град ще носят престижната европейска титла. В надпреварата участват още 19 града от Италия и 7 от България.
През 2012 година се навършват 27 години от инициативата "Европейска столица на културата" и до момента повече от 40 града са били удостоени с титлата. Като най-голямото европейско събитие в областта на културата, то откроява богатството и културното многообразие на стария континент.
Във фокуса на тазгодишното издание на Матерадио бяха културните програми на минали, настоящи и бъдещи кандидати за "Европейска столица на културата" от четирите географски посоки на Европа. Северът беше представен от Турку (Финландия) 2011, Западът от Гимараеш (Португалия) 2012, Югът от Марсилия (Франция) 2013, а Изтокът от София (България) 2019.
Културната програма на София 2019 беше представена от талантливите български музиканти Неда Атанасова (сопран), Хрисимир Дамянов (тенор), Лилия Жекова (пиано) и Кристиян Калоянов (кларинет), които изнесоха концерти на сцените в Сао Пауло в Националния парк Полино и древния град Саси на Матера.
Известният камерен ансамбъл, под ръководството на проф. Пламен Джуров, очарова публиката със специално подготвена програма с произведения от Панчо Владигеров, Моцарт, Шуберт, Шуман, италиански арии и канцонети. Това е поредната изява на възпитаниците на Националната музикална академия „Панчо Владигеров”, част от богата културна програма на София 2019.
Подготовката на София за престижното европейско състезание представи журналистът Кирил Вълчев, член на Инициативния комитет в подкрепа на кандидатурата на столицата за "Европейска столица на културата".
Във фестивала Матерадио участват артисти и журналисти от Италия и различни европейски държави. Фестивалната програма включва концерти, литературни четения и дискусии с участието на известни имена от италианската и световната арт сцена.
Със своя културна програма в инициативата се включват и градовете от област Базиликата – Сан Паоло Албанезе и Сан Константино Албанезе с преобладаващо албанско население, както и Теранова и Ноеполи.
В партньорството между София и Матера активно се включват и българските училища. По време на фестивала Матерадио преподаватели и ученици от 23 СОУ „Жолио Кюри” и 105 СОУ „Атанас Далчев”, София и училища от Испания поставиха началото на проекта „Училище – работа” заедно с колегите си от Матера.
Италианската търговска камара в България, която работи активно за задълбочаване на сътрудничеството между българските и италиански градове в процеса на подготовката им за Европейска столица на културата 2019, подкрепи българското участие в Матерадио 2012.

По публикацията работи: Невена Праматарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44
Емил Джасим

Емил Джасим: Историята е благодатна в създаването на критично мислене

Във време, в което исторически наративи биват изопачавани с цел манипулация, в което се появяват все повече бели петна в българското историческо самосъзнание, обучението по история в училище е особено важно предизвикателство. В "Нашият ден" Емил Джасим , учител по история с ярко изразена обществена позиция, говори за необходимостта в представите на..

публикувано на 18.04.24 в 10:30

Ловешкият театър представя "Малката книжарница" в София

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Малката книжарница". Автор на пиесата и режисьор на постановката е Кристиана Бояджиева, която въплъщава в тази история една своя мечта. "В света на технологиите хората все по-рядко посягат към книгите. Този тъжен факт не спира..

публикувано на 17.04.24 в 16:10

"Тайните на линогравюрата" разкриват във Варна

Галерията за графично изкуство във Варна, съвместно с Градската художествена галерия "Борис Георгиев", организират образователния модул – "Тайните на линогравюрата". Той е част от програмата "Въведение в графичното изкуство".  Тя е създадена за всички граждани, които биха желали да се занимават любителски с различни графични техники и ще продължи..

публикувано на 17.04.24 в 13:53