Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Вълшебният стрелец”, опера в три действия от Карл Мария фон Вебер (съдържание)

Либрето: Фридрих Канд
Първото изпълнение е на 8 юни 1821 година в Schauspielhaus в Берлин под диригенството на Вебер.

Действащи лица:
• Отокар, бохемски княз – баритон
• Куно, лесничей – бас
• Агата, негова дъщеря – сопран
• Енхен, братовчедка на Агата – сопран
• Каспар, ловец – бас
• Макс, ловец – тенор
• Килиан, богат селянин – тенор
• Отшелник – бас
• Самиел, „Черният ловец”– говорна роля
• Свита на княза, ловци, селяни, девойки, музиканти, призраци.


Първо действие:
Площад пред селската кръчма. Под звуците на музиката народът поздравява Килиан – най-добрият между стрелците в завършилото състезание. Младият ловец Макс стои настрана. Досега само той е побеждавал в стрелбите. На него му е тежко не само от загубата, но и защото всички се подиграват с поражението му. Ако на състезанието утре той не успее да победи, няма да може да спечели ръката на Агата, която обича. Според установения открай време обичай победителят лично ще получи благословията да се ожени за Агата от княз Отокар. Куно също е натъжен от неуспеха на Макс. Той знае, че дъщеря му обича момъка и сам желае тяхната сватба. Лесничеят се мъчи да окуражи младия ловец. Той вярва в утрешната му победа. Но това не успокоява момъка. Свечерява се. На площада остава само Макс. До него се приближава Каспар. Той също е претендент за сърцето на неговата любима. В селото се носят слухове, че е прибягнал към помощта на злия дяволски дух от Вълчата долина Самиел, за да постигне победа. Наистина е така и часът на разплатата за Каспар приближава – продажната му душа е обречена да отиде в ада. Той се прокрадва към Макс с намерението да го накара да се възползва от куршумите, излети с помощта на дявола. Подава на момъка пушката си и го кара да се прицели в един орел, който се вие толкова нависоко, че едва се забелязва. Макс стреля и не може да повярва на очите си – орелът пада покосен пред него. Каспар казва на Макс, че ако иска, може да си направи вълшебни куршуми във Вълчата долина. Те винаги ще улучват целта. Момъкът се замисля. Той много добре знае какво се говори за това страховито място. Но отново си спомня за Агата. Какво ще стане, ако утре не спечели? Тази мисъл го обзема с решителност да тръгне към свърталището на Самиел.

Второ действие:
Стая на Агата. Девойката е неспокойна. Нейният годеник Макс отдавна е трябвало да дойде, а още го няма. Тревогата й не може да разсее дори веселата й братовчедка Енхен. Агата отваря вратата на балкона и с трепет се вслушва в нощта. Наистина скоро Макс идва. Той е развълнуван. Смущението му се засилва, когато Агата му разказва как от стената внезапно е паднал портретът на нейния прадядо и я ударил по челото. Макс си спомня, че точно в този момент е свалил с вълшебния куршум орела. Но и това не спира младия ловец. Напразно Агата се опитва да го задържи. Той й отговаря, че днес е ранил един елен, който избягал към Вълчата долина и сега трябва да го потърси. Агата и Енхен са изплашени от непреклонността на Макс.
Вълчата долина. Бушува буря. Чуват се навяващите ужас гласове на призраци и нощни духове. Тук господар е Самиел, черният ловец. Появява се Каспар и го призовава. Камбаните отброяват полунощ. Каспар предлага на Самиел да откупи свободата си с Макс. Черният ловец му дава тази последна възможност. По пътеката се задава Макс. На една от скалите се появява видение – образът на майка му. Тя го моли да не отива. Макс е готов да се върне. Тогава пред него изплува образът на Агата. Това вече е дело на Самиел. Девойката с протегнати напред ръце върви към водопада. Младият ловец решава да поиска куршумите – той не може да си представи как би живял без любимата. Двамата с Каспар започват да изливат вълшебните куршуми. Шест от куршумите са за Макс, а седмия Самиел е определил за… сърцето на Агата. Бурята става все по-силна и страшна.
В гората на зазоряване. Макс и Каспар са си разделили куршумите. Макс е взел четири, а Каспар – три. За да възвърне самочувствието си на точен майстор в стрелбата, Макс вече е изстрелял три куршума и за състезанието му е останал само един. Макс отново е обхванат от предишния страх. Той моли Каспар да му даде един от неговите куршуми, за да бъде сигурен в победата си. Каспар с подигравки му отказва и изстрелва последния си куршум съвсем безцелно.

Трето действие:
Стаята на Агата. Девойката се измъчва още от суеверни предчувствия въпреки приближаващата й сватба с Макс. Сънувала е как Макс стреля по един бял гълъб. А белият гълъб е… тя. Енхен се опитва да разсее страховете й. С весела песен идват приятелките на Агата. Те й носят сватбената премяна. Но когато отваря кутията, вместо сватбен, тя открива погребален венец. За да успокои братовчедка си, Енхен й изплита венец от розите, подарени от Отшелника.
Полянка сред гората. Княз Отокар е сред ловците. Стрелбата на Макс е привлякла вниманието им. Всичките му изстрели са били точни. Остава последното изпитание. Княз Отокар показва кацналия на една клонка бял гълъб. Младият ловец стреля, ала точно в този миг гълъбът литва и от храста излиза Агата. Девойката пада. Макс е в ужас. Той смята, че е убил годеницата си. Всички се втурват към лежащата девойка и разбират, че не е засегната от куршума. Когато Макс е стрелял, гълъбът отлетял към друг храст, зад който се криел Каспар. Куршумът го ударил право в сърцето. Развълнуваният момък разкрива истината с какви куршуми е стрелял. Това предизвиква гнева на княз Отокар. Той нарежда да прогонят Макс от земите му. Всички се застъпват за момъка, но князът е непреклонен. Тогава мъдрият Отшелник съветва: да даде на Макс година изпитание в добротворни дела. Ако след този срок той победи в състезанието с отличната си стрелба, да се ожени за Агата, а след турнира да отмени обичая – не победата в състезанието, а любовта да съединява младите сърца в свещен съюз. Княз Отокар приема съвета и обещава сам да кумува на бъдещата сватба. Всички са радостни и възхваляват решението на владетеля.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30