Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Послания за мир и красота в празничния новогодишен концерт на Виенската филхармония – директно от Златната зала „Музикферайн”, на 1 януари, от 12.15 часа

„Традициите не са това, което бяха” гласеше една шеговита реклама, превзела преди няколко години телевизионните екрани. Тя обаче е безсилна пред постоянството и оптимизма, с който всяка година, точно на 1 януари, виенските филхармоници обединяват любителите на музиката от цял сват и ги зареждат с красота и добро настроение за предстоящите 365 дни! А тази година традиционната им изява се очаква да бъде по-празнична от всякога, защото събира накуп няколко знаменателни годишнини: 75 години от първия Новогодишен концерт, състоял се на 31 декември 1939 година, два пъти повече – 150 години – от взетото през 1864 година решение от страна на Кайзер Франц Йозеф да построи сграда за Дружеството на приятелите на музиката – „Музикферайн”; 150 години и от рождението на големия немски композитор Рихард Щраус – почетен член на Виенския филхармоничен оркестър, чийто главен диригент е бил в периода 1919 - 1924 година...

Специален акцент в концерта ще бъде и 100-годишнината от обявяването на началото на Първата световна война. Юбилеят ще бъде отбелязан с изпълнение на валса на Йозеф Щраус „Палми на мира”, опус 207.
Изобщо темата за мира е водеща в тазгодишната проява на Виенските филхармоници – в своята програма те са включили и валса на Йохан Щраус „Прегърнете се, милиони” (произведението е посветено на композитора Йоханес Брамс, близък приятел и колега на Щраус, а също така е израз и на почит към Шилер и Бетовен, въплътили в своите творби „Ода на радостта” и „Девета симфония” идеята за мира и братството между народите). Не е случаен и изборът на диригент – за втори път пред прочутия оркестър ще застане не друг, а самият Даниел Баренбойм – един от най-изтъкнатите защитници на мира в световен мащаб. Музикантът, известен със своите пацифистки убеждения, също има своя своеобразен „юбилей”, свързан с Виена – през 2014 се навършват 25 години от първата му съвместна изява с виенските филхармоници! За сметка на това пък Михаел Байер, който през 2013 доказа таланта си при подготовката на традиционния летен концерт на виенската филхармония „Концерт в лятна нощ”, прави своя „дебют” в Новогодишния концерт – досега режисьор на неповторимия музикален спектакъл, в който по традиция участва и балетът на Виенската Щатсопер, беше Брайън Лардж.

Да попаднеш в Златната зала на „Музикферайн” на 1 януари е възможност, за която мечтаят мнозина. Естествено, не става дума за пожизнените „абонаменти” за ложите и най-добрите места в партера, които принадлежат на най-аристократичните виенски фамилии и се предават по наследство – за щастие освен тях има и билети за „простосмъртните”, чиито цени варират между 30 и 940 евро! Всяка година в Интернет се разиграва специална томбола, а щастливците, които я спечелят, имат право да си закупят билет и да осъществят мечтата на живота си. Ако не сте сред тях обаче, не се отчайвайте – програма „Христо Ботев” ще ви пренесе директно в центъра на събитието чрез нашето пряко предаване. Започваме точно в 12.15 часа – бъдете с нас и нека заедно започнем новата година с красота... и с музиката на фамилия Щраус, Йозеф Ланер, Йозеф Хелмесбергер и Рихард Щраус!

По публикацията работи: Аделина Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30