Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории без визов режим в „Кривата на щастието” от Иво Иванов

Иво Иванов разказва така, че всичко да изглежда твърде лесно – и пътуването до Америка, и завръщането в България, и влизането в залата, и промъкването зад вратите на съблекалните. Този български журналист живее в Канзас, САЩ. Списъкът с изданията и сайтовете, които публикуват неговите статии е дълъг. Почти толкова е дълъг и списъкът с имената на неговите герои, взети от реалността. Те са от безброй националности, обаче Иво Иванов ни среща лесно с тях, защото в историите му няма визов режим. Всеки запалянковец може да проследи съдбите на любимите си спортни звезди, но да види зад тях душата на целия свят – това е откровен и брутален талант.
Докато четеш книгата на Иво Иванов си толкова увлечен, че трудно си даваш сметка дали се изкачваш, или се спускаш по „Кривата на щастието”, но му имаш доверие, че дори от влакче на ужасите ще слезеш цял. В тези истории няма евтини хитрини, литературни и рекламни трикове, но има непреодолима гравитация и огромно пространство за дишане. Права е авторката на предговора Мирослава Иванова, като казва, че това е „литература, която може да се чете за здраве”. Там някъде ще е и „вината” Иво Иванов да има толкова много верни фенове още от първата си книга - двутомника „Отвъд играта”. Причината може би се крие и в неговите смъртоносно точни метафори или в спокойния му маниер на разказване. Иво сякаш ни отстъпва за малко очилата си да погледнем през тях звездите, каквито той ги вижда – живи, реални и чупливи хора. И веднага сме склонни да му повярваме, че травмите на душата са по-страшни от тези по костите и мускулите.
Докато все още светът е Олимпиада, няма как да не се замислим за всички писти, игрища, стадиони и дори несъществуващи футуристични олимпиади, през  които Иво Иванов ни води, за да ни покаже един свят, който само сме се заблуждавали, че познаваме. „Кривата на щастието” започва като разговор за спорта и се превръща в short-novel за „живота, Вселената и всичко останало”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10