Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избрано от EURORADIO2SEE: Международен радиоконкурс за млади музиканти „Концертино Прага“

БНР Новини
Вече една година видео платформа за обмен EURORADIO2SEE, създадена за изключително ползване от общността на страните-членове на Европейския съюз за радио и телевизия, предлага видео на концерти на запис или на живо.

Българското национално радио се присъединява към платформата и предлага на интернет страницата си достъп до това музикално богатство. На сайта на програма "Христо Ботев" може да чуете и видите избрани концерти.
Конкурсът "Концертино Прага" се организира от Чешкото радио от 1966 г. В него могат да участват млади музиканти до 18 години. За всяка година инструментите са различни. Журито на конкурса е от петима души. Те избират кои ще са финалистите от изпратени от различни организации записи – от членове на Еврорадио, Международния съвет за музика и Европейския съвет за музика.

Тази година в Прага бяха получени общо 22 записа в следните категории – кларинет, обой, фагот, флейта и тромпет. В състезанието участваха млади музиканти от България, Германия, Полша, Русия, Словения, Унгария и Чехия.

Слушайте запис от концерта на конкурса "Концертино Прага" състоял се на 22 юни т. г.  в зала "Дворжак"  на  Рудолфинума в Прага.

Конкурсът "Концертино Прага" се организира от Чешкото радио от 1966 година. В него могат да участват млади музиканти до 18 години. За всяка година инструментите са различни. Журито на конкурса е от петима души. Те избират кои ще са финалистите от изпратени от различни организации записи – от членове на Еврорадио, Международния съвет за музика и Европейския съвет за музика.

Тази година в Прага бяха получени общо 22 записа в следните категории – кларинет, обой, фагот, флейта и тромпет. В състезанието участваха млади музиканти от България, Германия, Полша, Русия, Словения, Унгария и Чехия.

В концерта, който предлага Чешкото радио, ще чуете изпълнения на:

Дора Ана Ковач (Унгария), флейта, ІІ награда

Серафин Морис Луц (Германия), кларинет, ІІ награда

Ласло Кункли (Унгария), тромпет, ІІ награда и награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса

Мария Филипова (Русия), флейта, І награда и награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса, награда EMCY

Вилем Хофбауер (Чехия), тромпет, І награда

Лука Митев (Словения), фагот, І награда и награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса.

Матоуш Копачек (Чехия), кларинет, І награда, Абсолютен победител, награда за най-добро изпълнение на задължителната пиеса.

Българското национално радио представи записи на флейтистката Мила Цанкова, родена през 1998 г. в София, Ученичка е в Националното музикално училище в София в класа на Явор Желев – първи флейтист на симфоничния оркестър на БНР.Конкурсните записи на Мила Цанкова са осъществени в Първо студио на БНР, продуцент Доротея Петрова.

Българката бе отличена с почетен диплом, което й даде право да участва в турнето на лауреатите и наградените музиканти. Концертите се проведоха в залите на архитектурните съкровищници в Южна Бохемия.Пред чешката публика Мила Цанкова изпълни творби от Сергей Прокофиев, Бенжамен Годар и Милко Коларов. Пиесата „Скерцо“ за флейта и пиано от българския композитор имаше голям успех сред специалистите и меломаните.
Чуйте Скерцо за флейта и пиано от Милко Коларов, изпълняват Мила Цанкова – флейта, и Руслан Павлов - пиано
.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2024 г.

16 април Свири симфоничният оркестър на Българското национално радио с диригент Марк Кадин. 3.00 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Рапсодия по тема от Паганини, оп. 43. Солист: Андрей Гугнин (пиано). 3.27 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Прелюд в Сол мажор, оп. 32 № 5. Изпълнява Андрей Гугнин (пиано). 3.32 часа – Сергей Прокофиев (1891-1953),..

публикувано на 14.04.24 в 09:05

"Летящият холандец" се завръща на сцената на Кралската oпера

След дългогодишно отсъствие "Летящият холандец" на Рихард Вагнер се завръща на сцената на Кралската oпера. Вагнер създава произведението вдъхновен от сатиричната новела "Мемоарите на господин фон Шнáбелевóпски" на Хайнрих Хайне и разтърсен от едно свое бурно пътешествие с малък кораб от Рига до Лондон. Записът, който ще прозвучи е от 16 март 2024..

публикувано на 13.04.24 в 08:05
Аделина Александрова и проф. д-р Петя Бъговска (вдясно)

Проф. д-р Петя Бъговска: Много е важно да има отношение към миналото

За нея спокойно може да се каже, че не тя е избрала инструмента, на който свири, а той е избрал нея. Заниманията ѝ с музика всъщност започват от пианото, но съдбата пожелава животът ѝ да бъде свързан с контрабаса! И там тя е пълновластна господарка – изтръгва от него звуци, изненадващи за внушителния му размер, и го подчинява безусловно на творческата..

публикувано на 12.04.24 в 11:15