Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството на медала или за международния конгрес на ФИДЕМ в София

Снимка: nha.bg

Тази седмица София стана територия на едно малко по формат, но голямо изкуство – медалната скулптура. А събитието бе 33-ят конгрес на ФИДЕМ (Световната федерация по медално изкуство).
В момента пет софийски галерии представят в различни формати и участие творби на български и чуждестранни художници, които работят в тази област и създават истински шедьоври на медалното изкуство като иновации и използване на материали. Авторитетът на страната ни в лицето на професор Богомил Николов е причина този конгрес да се състои в София, където участват близо 130 автори от 43 страни от целия свят.
Главната експозиция се намира в Археологическия музей. Висока оценка се даде на изложбата на студенти от специалност „Метал“ на Националната художествена академия. Голям интерес бе проявен към съвместната колекция на Мирена Златева и Наташа Радклиф от Англия с мото: „Медална скулптура и рисунки“, а „черешката на тортата“ е самостоятелната, ретроспективна изложба на професор Богомил Николов в НХА, за която Филип Атууд от Англия казва, че този автор – пионер в развитието на българския медал – носи изключителна модерна чувствителност.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вълните на морето са жени" – филм, който не се очаква от турски режисьор

"Вълните на морето са жени" в случая не е стихотворението на Евтим Евтимов, а българското заглавие на филмовата история на Аслъхан Юналдъ. Нейният пълнометражен игрален дебют е изпълнен с напрежение трилър, чието основно действие се развива на яхта върху лазурните вълни на Егейско море. Зрителите проследяват историята на млада жена, която се завръща в..

публикувано на 28.03.24 в 16:59

Опиянението на чувствата във "Вино от глухарчета"

Спектакълът "Вино от глухарчета" на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" се опитва да дефинира битката между живота и смъртта, между светлината и мрака, между младите и старите. Надяваме се спектакълът да насърчи децата и семействата да говорят повече помежду си, да отнесат видяното със себе си у дома, да искат да открият "машината на времето"..

публикувано на 28.03.24 в 15:35
Рене Карабаш, Мари Врина, Захари Карабашлиев (от ляво надясно)

Българска литературна инвазия във Франция

Българските книги звучат на френски език и присъстват в литературния живот на Франция. Париж, Страсбург, Лион – това е пътят на литературния тур, който в момента осъществява преводачът Мари Врина заедно с писателите Захари Карабашлиев, Рене Карабаш и Ангел Игов по инициатива на Българския културен институт в Париж. В тура участва и преведеното на..

публикувано на 28.03.24 в 12:50

Поредицата "Земното минало" и екранизацията като превод

Научнофантастична трилогия, която пренася читателя от Културната революция в Китай до невъобразимо далечното бъдеще – това е поредицата "Земното минало" на Лиу Цъсин. Всеки, който вече е чел трилогията, се е сблъскал с въображаеми, но дълбоки научни теории и с големи въпроси за човечеството и хуманността. В "Нашият ден" гост е преводачът от..

публикувано на 28.03.24 в 11:25

Уважаеми зрители, Тодор Чапкънов!

Ако погледнем филмографията на Тодор Чапкънов, ще видим редом до името му да стоят над 20 филма и сериала, като сред тях е и един от най-големите нидерландски екшъни през последните години – " Черният лотос " . Могат да бъдат прибавени и още близо 50 продукции, в които участва като първи асистент или секънд юнит, тук са включени филми като "..

публикувано на 28.03.24 в 11:11