Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пристъпиш ли към кири-е, животът се променя

БНР Новини
Рина Пападопулу (вляво) и Вера Милушева в студиото на предаването "А сега накъде".
Снимка: Кирчо Стоичков

При мен поне промени плановете. Исках да разгледам творбите кири-е на Рина Пападопулу. Бях си отделила половин, останах три часа. И не спрях да питам. Какво е кири-е? Как се прави? С какво друго изкуство го бъркат? Вярно ли е, че го има от 1 400 години? Къде се е появило най-напред? Кога стига до Япония, за да се превърне в една от емблемите на страната, макар че у нас не се познава.
Виждали ли сте синеока японка? – Това е Рина. Тя е българка, с гръцка фамилия Пападопулу. Живее в Полша, но е единствената неяпонка, поканена за член на Японската асоциация по сенга, (цветно кири-е). Значи имало и цветно, мислено отбелязвам аз. И докато гледаме картините, изрязани по специален начин от хартия, ставам поредния „пленник“ на изящните творби. Възможно ли е човешката ръка само с помощта на специален скалпел да постигне такова съвършенство. Майсторите на кири-е имат неписано правило, което гласи: „Ножът никога няма да ти даде да излъжеш!“
Сюжетите и персонажите са като омагьосващо „пътешествие“ из древната култура, история, обичаи на японците. Знаете ли, например, с какво се занимава един самурай, когато не влиза в битки? - Той, моля ви се, изучава галантни нрави: свири, пее, рисува...
Рина преминава от легенда в легенда. Пристъпиш ли към кири-е, наистина потъваш – наоколо „хвърчат“ пеперуди, „прелитат“ жерави, от картините гейши деликатно „хвърлят“ погледи към невидимите си покровители. Започнеш ли да работиш кири-е, неусетно научаваш символиката на японското кимоно, езика на онзи особен вид източни чадърчета и кокетни ветрила...
Рина Пападопулу е показвала кири-е във Флоренция. Това е третата й изложба в София. Може да я разгледате до края на ноември 2014 г. като част от Дните на японската култура в България. Редом са подредени картини кири-е на нейни ученици, а в съседната зала ви очаква още една изненада – традиционните топки темари, изработени от Рали Донева – Коева, за които ще ви разкажем подробно друг път. Защото всяко от тези изкуства е като отделна Вселена. Сега заедно с Рина Пападопулу и Вера Милушева се впускаме в безкрая на кири-е. Защото всичко започва, няма да повярвате, с една изгоряла електрическа крушка...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25