Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алабала?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Нека възхищението ви стане втора природа и тогава няма да вярвате на тези, които все ни карат да мислим, че изкуството се прави някъде другаде по света. Това е финалът на словото на Иван Газдов пред учениците от Националната гимназия за приложни изкуства „Св. Лука” при откриване на неговата изложба там. Слово, което си струва да бъде чуто и запомнено и от други, не само от младите ученици по изкуствата. Експозицията съдържа 15 плаката и 11 от графикатурите - запазена марка на известния ни художник.
Съвсем наскоро излезе и неговата нова книга „Двама в Алабама”. Автобиографичното начало в нея (макар авторът да твърди, че всичко е измислено) създава вида автентизъм, към който съвременната литература се стреми, който читателите днес търсят. Газдов не пише като писател, той е писател, при това ироник, който вижда повече, защото има привилегията да държи в ръце и още едно изкуство. Така да се каже, гледа с четири очи, работи с четири ръце. Резултатът е, освен добро четиво, но и книга за раждането и социализирането на изкуството, за различния му смисъл в различните културни контексти, за влиянието му върху съдбата на автора (Георги Лозанов). А това май не се е случвало в друг български роман...
Романът се чете на един дъх, лови те за гърлото и по-нагоре - за главата, като запокитва мазните ни представи за уютно ателие, обкичено с лук и чесън, и стига кулминацията с изложбата в Америка (мечтата на заблудените от цял свят), пише Илия Ст. Илиев на корицата, писателят Михаил Вешим нарича романа „артистична провокация”, а Ивана Мурджева допълва: Истинската ценност на текста е, че интерпретира с лична достоверност един отрязък историческо време със специфичната му цветност, ограниченост, ред и безпорядък, болезненост и дълбочина, перспектива и ограничения. Това е книга за споделянето - на изкуството, на живота..., за невъзможността от споделяне. Но може би най-вярната „диагноза”за книгата е дала Мария Ландова - Nostalgia Acuta. Чуйте какво казва тя, както и интервюто с Иван Газдов на Юлия Петрова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44