Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Суданската мадона

БНР Новини
3D реконструкция на горната църквата в Банганарти, изградена преди повече от хиляда години – една от двете средновековни църкви, открити от полски археолози.
Снимка: проект Богдан Зуравски

Край днешното село Банганарти в централен Судан се намира средновековният храм, посветен на Св. Архангел Рафаил. Храмът се състои от 18 квадратни стаи, разположени около квадратно централно пространство с купол, където вероятно са се намирали свети мощи. Според полските археолози, които разкриват църквата между 2008 и 2010 година, в нея са се извършвали лечителски ритуали. Много хора идвали тук да търсят изцеление и се „подписвали” по стените, изографисани с невероятни стенописи. На особена почит са светците-лечители Кузма, Дамян и Абакир. Абакир е изобразен как язди кон и държи вързан демона в женски облик Сидерос. (Първите християни вярвали, че Сидерос преследва жените и изяжда техните новородени деца.)
Изобразени са и някои от владетелите на Макурия. Изумителни са не само лицата им – смесица от европейски, арабски и негърски черти, но и пищните одежди в златно, червено, бяло и кафяво. Точно под тази църква археолозите откриват друга, от 7-8 век. Тук фреските също са удивителни. Европейското влияние е очевидно – в сцената „Слизане на Христос в ада” фигурите са голи, а протегнатите им ръце и обърнатите нагоре лица изразяват истинско страдание. Според археолозите досега подобна църква не е откривана никъде по света. В нея е открито и едно от най-старите изображения на Богородица в света.
Още за храма в Судан, за замъка Уиндзор и за църквите-кули в Перистера, близо до днешна Пещера, можете да научите в звуковия файл от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00