Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

www.новиниРая.com

„Една стоножка искала да се ожени за влак...” И какво станало? Не станало, защото бил „шумен и грозен”. Така започва и завършва една от шантавосмешните истории на Рая Господинова и Георги Господинов в общата им книжка „Сватби на животни и неща”. Това са малки притчи, коани, свръхкратки разказчета, почти стихотворения, почти приказки, почти... нещо, като нищо, писано досега. Бащата и дъщерята освен това са рисували – всеки, колкото може (таткото е малко зле с рисуването, както още в предговора пише Рая) образите на тези странни комбинации – между стенен часовник и мишка, между чайник и камила, между контакт и котка... А художничката Яна Левиева е превърнала всичко в книжка с прекрасен дизайн, в който ги има и детето, и таткото, и самата нея.
Думите и рисунките в тази книжка се появиха, когато Рая още нямаше 6. Пишеше с печатни букви и понякога правеше весели грешки, на които сега се мръщи, пише Георги Господинов. Освен това чуваше какво си говорят нещата в стаята. Така й хрумна идеята за сватби на животни и неща... Аз се включих в играта... Ако ви хареса, продължете и вие, ако не – чао и сбогом, както казва...
Ще разберете кой, ако прочетете книгата. Докрай.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

"Майстора през нашите очи" – рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев"..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46