Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коя е най-старата българска икона

БНР Новини
Керамичната икона на Св. Теодор след реставрацията
Снимка: Красимир Георгиев
Процесът прилича на сложна хирургическа операция. Екипът изцяло е облечен в бяло, с предпазни маски, очила, ръкавици... Наборът от инструменти също наподобява високотехнологична медицинска интервенция. Само че... „пациентът” не е някой от нашите съвременници, а икона. При това старинна, на възраст 11 века.

За разлика от лекарските операции, чието времетраене може да трае часове, реставрацията на най-старата българска икона е продължила една цяла година. За човек от всяка друга професия е трудно да си представи невероятното търпение, спокойствие и прецизност, с които са работили реставраторите: ден след ден, месец след месец... Сега може да видим резултата: какви са били автентичните цветове на иконата преди 11 века. Сякаш виждаме нова творба, макар че керамичният образ на Св.Теодор от Велики Преслав е създаден в Златната епоха на българската култура, по времето на цар Симеон.
Няма данни дали това е Св. Теодор Тирон или Св. Теодор Стратилат. И двамата светци-воини са силно почитани в православния християнски свят. Затова специалистите казват обобщено за иконата, че е на Св. Теодор. По спецификата на ръцете, продължението на жестовете, могат да отгатнат и невидими за окото на непознавача линии на движенията. Светецът е държал книга и кръст. За светец-воин посланието е изключително силно и въздействащо: освен с оръжие, в живота може да се воюва и с други средства, като вярата и образоваността.
Къде може да се види най-старата българска икона? В Националния археологически институт с музей при БАН. Струва си да сравните онзи образ, който познаваме от учебниците в училище, и този - след реставрацията. Колкото и да сме свикнали с рутината, че керамичната икона се е превърнала в част от символиката за България, разгледайте внимателно международния си паспорт за задгранично пътуване. Сред знаковите елементи, с които по света ни разпознават като българи, е образът от най-старата наша икона - на Св. Теодор. Още интересни моменти от реставрацията ще научим от д-р Даниела Чернева, ръководител на проекта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00