Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години заедно на сцената

БНР Новини
Снимка: genova-dimitrov.info

През месец октомври клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров празнува юбилей. Звукозаписната фирма, с която имат договор издаде специален компактдиск, събрал фрагменти от всички техни съвместни издания. Някои от записите са само с творби за клавирно дуо, други са със симфонични състави – филхармоничния оркестър на радиото в Хановер, оркестъра на радиото в Кайзерслаутерн, оркестъра на Мюнхенското радио.
 
Аглика Генова е учила в музикалното училище в Пловдив, Любен Димитров – в Русе. Ученици са на Константин Ганев в софийската музикална академия, а след това продължават при Владимир Крайнев в академията в Хановер. От 1995 година до днес са заедно на сцената. Като клавирно дуо печелят някои от най-престижните международни конкурси – на германското радио ARD в Мюнхен, за клавирни дуа в Токио, „Белини“ в Италия, в Маями, САЩ.
От известно време преподават в академията в Хановер. Правят различни майсторски класове у нас и по света. Често се връщат за концерти и рецитали в България.

В „Български изпълнители“ може да чуете избрани моменти от юбилейния диск на дуото. Предлагам ви и разговорът с Аглика и Любен, както и един от безценните ни записи – концерт на клавирното дуо Аглика Генова, Любен Димитров от 23 март 2014 г. състоял се на международния фестивал „Мартенски музикални дни“, Русе, с творби от Йохан Себастиан Бах – концерт BWV 10611 в до мажор, Антон Аренски – сюита № 2, опус 23 „Силуети“, Едвард Григ – „Пер Гинт“ – сюита № 1, Волфганг Амадеус Моцарт/ Феручо Бузони – увертюра към операта „Вълшебната флайта“.








16 октомври, от 23 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цигуларката Мира Глодеану и бароковият ансамбъл „Семпер“

Ден на ранната музика с изпълнения от Букурещ

По случай Деня на ранната музика (21 март) в предаването "Музика хисторика" представяме запис на концерт на бароковия ансамбъл "Семпер", състоял се на 11 ноември 2023 г. по време на Фестивала за ранна музика в Букурещ. Програмата, озаглавена "Soli и Tutti", се базира на редуването на оркестрови творби и произведения за соло инструменти или камерни..

публикувано на 18.03.24 в 17:35
Светлин Русев

Програма "Христо Ботев" излъчва директно концерти от МФ "Мартенски музикални дни"

Със солов рецитал на световноизвестния цигулар и почетен гражданин на Русе Светлин Русев на 17 март ще бъде официално открит 63-ият Международен фестивал "Мартенски музикални дни" . В периода до 31 март фестивалът ще предложи още много музикални изненади както за почитателите на класиката, така и за любителите на джаза и съвременната музика. Своя дебют..

публикувано на 17.03.24 в 16:29
JazzBoree

Новата етно-джаз формация JazzBoree представя първата си песен

На българската музикална сцена се качва нова група, готова да поднесе на слушателите завладяваща смесица от стиловете на българската народна музика и джаза. Савина Стоилова (вокал), Ралица Тонева (саксофон и вокал), Борис Петков (клавишни), Андрей Велков (ударни) – това са талантливите млади изпълнители, обединени под името JazzBoree, което ще..

публикувано на 17.03.24 в 12:05

Жанин Янсен и Камерата Залцбург – очаквано отлична комбинация

Музика от епохата на барока и класицизма звуча на 22 февруари в Двореца на изящните изкуства BOZAR в Брюксел с гостуването на камерния оркестър Камерата Залцбург и холандската цигуларка Жанин Янсен. Изявата бе част от кратко европейско турне на състава, включващо още концерти в Херлен, Фрайбург и Париж. За начало на концерта в Брюксел музикантите..

публикувано на 17.03.24 в 08:40

Легендарен запис на вълшебната приказка "Снежанка" от Римски-Корсаков

Когато прочита пиесата на Александър Островски "Снежанка" през 1874 година, Римски-Корсаков не е особено впечатлен от нея. "Дали не съм прекалено отдаден на идеите на 60-те? Или 70-те изискват оперите да бъдат написани върху сюжети, вдъхновени от живота? Може би съм прекалено привлечен от натурализма на Мусоргски?" – пише композиторът. Тези фактори са..

публикувано на 16.03.24 в 08:05