Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга на гнева

Новата стихосбирка на Владимир Сабоурин „Работникът и смъртта“ е определена от Ани Илков като емблематична за новия възход на епико-баладичното писане, което най-точно може да „осъществи“ в поезията социалните теми от реалността. Друг поет – Кирил Василев намира у нея справедливост, но не само за отделния човек, а за цялото мироздание. А Бойко Пенчев смята поезията на Сабоурин за тъжно-игрива, чувайки „спотаени някакви далечни апокалиптични тръби“.
Редовият читател на тази книга ще остане може би озадачен от нейния отказ от лиричност, от твърдата й тъкан, металния вкус на стаения гняв, може би ще се озадачи и от граничещото с ужас оставане „все на същото място“, от дългите поеми, в които се говори за политика, за миналото и тежкия му дъх... Но безспорно ще бъде завладян от мощта й. Къде е ключът към тази поезия, какво казва тя, къде са корените й, откъде черпи енергии – за това може би ще стане дума довечера на представянето на „Работникът и смъртта“ в литературен клуб „Перото“ в НДК. Преди това може да чуете какво мисли за собственото си писане, за света в него и отвъд него авторът Владимир Сабоурин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10