Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Велики вторник в Студио "Музика" с изкуството на великия Георги Бадев

26 април, от 19.30 часа, по програма "Христо Ботев"

БНР Новини
3
Цигуларят Григорий Фейгин, пианистът Вадим Сахаров, световноизвестния виолончелист Йо-Йо-Ма и Георги Бадев, след рецитал на Йо-Йо-Ма в Токио
Снимка: личен архив

Това не е само най-бързия и немногословен начин да привлечем вниманието. На този ден от Страстната седмица се чете Притчата за талантите, за това как господаря преди да замине раздал имота си на слугите си: „на едного даде пет таланта, другиму два, другиму един, всеки според силата“. Знаем и какво е направил всеки от тях –как първите двама са удвоили даденото им и каква е поуката от тази притча.
Ако дарбата се дава според възможностите на човека да я развива, то цигуларят Георги Бадев от ранната си възраст е показал, че е достоен за дарба от най-голяма величина, че може да се справи дори и с препятствие, непреодолимо за обикновен човек и да се превърне в легенда още приживе. Но също и да остане мил, добросърдечен и отворен за другите. Тази вечер ще общуваме отново по най-прекрасен начин с него, като слушаме Георги Бадев, на един от последните му рецитали в Токио от 25. май 1998 г., заедно с неговата съпруга, пианистката Пепа Шандуркова. За първи път в ефира на програма „Христо Ботев“ на БНР ще бъдат излъчени документалните записи, съхранени в архива на големия цигулар. В програмата на този рецитал са били изпълнени творби, които не са били документирани от негови концерти преди това у нас, те са единствените записи, в които слушаме изпълнението му на основни, ключови творби в камерния му репертоар. Освен Сонатите за цигулка и пиано от Бетовен оп.12 № 1 в ре мажор и Цезар Франк, Поема оп 25 на Шосон, ще звучи в пълното и великолепие, като един изпълнен със светлина и мощ символ на огромния талант на Георги Бадев, Партита № 2 в ре минор за соло цигулка от Й. С. Бах, с неподражаемата му Шакона на финала, по дълбочина и изразителност със сигурност сред световните и интерпретации.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30