Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща между различните християнски традиции

БНР Новини
Хор In Sacris
Снимка: Симеон Ангелов




От 31 май до 5 юни 2016 година в София ще се проведе Вторият международен фестивал за християнска музика „Ангелогласие”. Организиран и осъществен за първи път през месец май миналата година от фондация „Ин Сакрис”, този музикален форум прокарва музикални мостове между древните християнски традиции. Съорганизатори на тазгодишното издание са СУ „Св. Климент Охридски” и Националната художествена галерия. Участници във фестивала са елитните интерпретатори и изследователи на древната християнска музика: Фредерик Таверние-Велас (Франция) е доктор по философия, специалист по средновековна музика, преподавател по византийско пеене, един от най-изтъкнатите ученици и последователи на Ликургос Ангелопулос, диригент на ансамбъл „Солисти на византийското пеене”, член на ансамбъл Organum с диригент Марсел Перез.

Жан-Етиен Ланджанни (Франция) е специалист по грегорианско и традиционно корсиканско пеене, преподавател, певец, ръководител на ансамбъл Seraphica, член на ансамбъл Organum и на ансамбъла за традиционно корсиканско пеене
Tavagna.
In Sacris (България), хорът-домакин и организатор на фестивала, е утвърден и признат в страната и чужбина със стилното си интерпретиране на класическа и съвременна духовна музика. Смесеният камерен хор „Петър Динев” (България) е специализиран в интерпретирането на източноправославна музика, храмов хор при столичния храм „Св. Св. Кирил и Методий”.

Фестивална програма
31 май - 4 юни
19.00 часа - Руски културно-информационен център
Майсторски клас по старо християнско пеене, който ще се проведе от Фредерик Таверение-Велас и Жан-Етиен Ланджанни.
Репертоарът включва византийски, мозарабски, корсикански и грегориански песнопения от пасхалния период и подготвената в
този период програма ще бъде представена на фестивалния концерт.

4 юни, събота
I концерт - 18.00 ч. Аула на СУ „Св. Климент Охридски”
„От Рим до Константинопол” - програма от автентични византийски, корсикански, мозарабски, грегориански и гръцки в
италиански стил песнопения от периода Възкресение - Петдесетница, представена от Фредерик Таверние-Велас и Жан -
Етиен Ланджанни - Франция, солисти от хор In Sacris и участници в майсторския клас.
II концерт - 19.30 ч. Аула на СУ „Св. Климет Охридски”
Хор In Sacris (България). „В светлината на християнския храм” - програма от знакови за западното и източното християнство
песнопения.

5 юни, неделя
9.00 часа - Храм „Св. Св. Кирил и Методий”
Тържествена Св. Литургия в столичния храм „Св. Св. Кирил и Методий” с участието на Фредерик Таверние-Велас, Франция и
храмовия хор „Петър Динев”.
16.30 часа - Музей на църковното изкуство - Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски”. Концерт от древни източни песнопения от Пасхалния период.
Фредерик Таверние-Велас и солисти от хор In Sacris

Всички събития от фестивалната програма са със свободен вход, с изключение на последния концерт в криптата на храм „Св.
Александър Невски”. Входът за музея е на преференциалната цена от 3 лв.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25