Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наистина ли дроздът се обади?

БНР Новини

Тази събота в рубриката ни „Третото ухо” ви предлагаме премиерното повторение на пиесата „Щом дроздът се обади”. Тя е част от сборника „Зли пиеси” от Херберт Бергер. За Хербет Бергер се знае малко. Отишъл си е рано от този свят. Преводачът му Венцеслав Константинов ми разказа, че е пил прекрасно вино в имението му в Австрия и че Херберт Бергер е бил много талантлив, светъл и забавен човек. Въпреки това е написал зли пиеси. Вероятно защото тъкмо светлият човек има допълнителни антени, с които улавя тревожните сигнали, които злото безсмислие излъчва и с които руши основите на всемира.

Ованес Торосян избра и постави „Щом дроздът се обади” в Радиотеатъра. Той смята, че пиесата разказва за безумието на човека, което няма граници и време. И това винаги е смешно. И винаги - трагично. Отнесена към младата му възраст, Ованес има завидна творческа биография. Българското кино сякаш дълго търсеше лицето му и откакто го откри, не може да му се насити. Той е добре познат не само на българския зрител. Снима в чужди продукции, пътува по фестивали, печели награди. Изненадата е и с колко много други неща се занимава: участва в театрални спектакли, пише пиеси, композира музика, режисьор е. Изглежда, че не си губи времето със суетата на света и рано е разбрал, че начинът да противостои на опустошаването му е да създава и твори. 

И така, дроздът е вид прелетна птица с пъстра перушина. Дори дълго да не ни е навестявал, ето че идва миг, когато се обажда. Дроздът на Херберт Бергер е провокатор. Пита дали можем да назовем собствените си проблеми и дали наистина живеем или просто пропиляваме дните си. Дроздът пита, ние отговаряме.

Превод: Венцеслав Константинов.
Участват артистите: Кристина Янева и Тодор Близнаков.
Музика и постановка: Ованес Торосян.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30

Скритата реалност

Според руския академик Козирев времето е енергия, способна да се разсейва или концентрира. Известните огледала на Козирев променят плътността на времето и доказват, че човешкият мозък е способен да получава информация независимо от географията и от времето. Те предават и приемат информация. Там миналото и бъдещето се преплитат. Според академик Козирев..

публикувано на 15.03.24 в 15:02