Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивал на солта или другият поглед към голямата миграция

БНР Новини
Снимка: saltoflife.biodiversity.bg

Ако имате рожден ден, вероятно ще се радвате да разполагате с един месец за празници. Такъв рожденик е Атанасовското езеро, лагуната е част от комплекса на Бургаските езера. Именният ден на езерото е през зимата, но как, заради студа, да празнуваш един месец на открито?!
През лятото е друго. Целият август преминава в интензивни и много приятни приключения, посветени на лагуната. Подходящо е и за рожден ден, и за доброволческа бригада за почистване. Дори за фотосесии има достатъчно време. Тогава езерото се превръща във фотомодел, а заснетите кадри - във вълнуваща изложба.  
Обичайно е, като кажем „сол”, да си представим нещо бяло и солено. Но по време на фестивала има изобилие от пъстри по дух и цвят прояви. Отвсякъде струи такова настроение, че организатори и участници не спират да раздават сладки усмивки. Как да не се усмихнеш широко при вида на някоя възторжена фигура, щастлива от факта, че е омазана от главата до петите с лечебна кал и луга. Едни избират да се превърнат в солничари за един ден. Други не изневеряват на шопинг-терапията. Впускат се в издирване на най-интересния продукт, който може да се открие на базара на солта. Трети просто се забавляват, докато неусетно научават интересни факти за удивителното езеро. Лагуната е подходящо място за разходки пеша или с велосипед.  
Атанасовското езеро е на стратегическо място по пътя на птиците „Виа Понтика”. Пролет и есен въздушната „магистрала” е силно оживена. При смяната на сезоните, стотици хиляди пернати мигранти сменят посоките, климата, страните, в търсене на по-добро място за живот.   
В последните години темата „миграция” доби други измерения. Все по-често я свързваме с хората, готови да изминат огромни разстояния, за да намерят подслон, храна и сигурност. Затова в четвъртия Фестивал на солта водещата тема е: „Миграция - на птици, на животни, на хора” .





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Ташкова: Човек трябва да опознае емоциите си, за да ги контролира

Милена Ташкова е клиничен психолог, директор на "Психодраматична  работилница " , психотерапевт, супервайзър и обучител по метода психодрама и главна част от проекта "Живот на килограм", който помага за превенцията на хранителните разстройства при тийнейджърите. "От 25 години работя като психотерапевт и през годините българите се научиха да търсят..

публикувано на 28.03.24 в 14:30
„В лабораторията на художника“ от Александър Божинов

Историята като шарж

Александър Божинов (1878-1968) преживява двете световни войни, Народния съд и още много политически преобръщания и изпитания. В живота му историята често се оглежда като в огледало и се отразява с абсурдното си лице. За Божинов, за историята като гротеска, за хода на времето в шаржови и сатирични измерения говорим с проф. Ваня Добрева, проф...

публикувано на 28.03.24 в 11:19

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал. Но нашият екип бе тук..

публикувано на 27.03.24 в 07:35
Куршум джамия

До края на март Куршум джамия отваря врати

След 9 години на съдебни битки и протести бившият мюсюлмански храм Куршум джамия в Карлово вече е реставриран и става музей, който ще отвори врати съвсем скоро. Куршум джамия е паметник на културата от национално значение. При реставрацията са запазени елементи от 1485 година, когато е построена джамията. "Тази сграда е най-старата от Османския..

публикувано на 26.03.24 в 15:45

Поредица кратки филми за опазването на българските гори

Гората е сложен организъм, който за жалост не е безгранично устойчив и вечен. Редица фактори – като изсичането на дървета и климатичните промени – влияят на горската екосистема.  Преди Седмицата на гората (1-7 април ) в "Нашият ден" разговаряме с Нели Дончева от WWF България за поредицата кратки филми, посветени на опазването на българските гори...

публикувано на 26.03.24 в 09:50