Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки ден се уча...

Част от корицата на книгата

Излязоха на български „Писма до един млад поет. Писма до една млада жена. Райнер М. Рилке – Марина Цветаева. Кореспонденция“. Почитателите на Рилке познават вече сборника „Мелодия на нещата“ в превод на Бисерка Рачева с избрани писма, статии, есета и част от дневника на поета. Настоящото издание включва писмата на Рилке до Франц Ксавер Капус и Лу Андреас Саломе, както и кореспонденцията му с Цветаева, а както се разбра, съвсем скоро се очаква да изледе и книга само с писмата му до младия поет, но в превод на Венцеслав Константинов. Засиленият интерес на издатели и преводачи към Рилке е факт, а двата превода от авторитетни преводачи със сигурност е добър знак за нашата литературна среда, която само може да се обогати по този начин. С публикуването на трите кореспонденции – две едностранни (само писма на Рилке), а другата – двустранна, се напомня и за други функционални опции на жанра „писателски писма“. С изчезването на културата на писмото, изтласкана от по-нови форми на комуникация, писмата на забележителните личности все повече ще придобиват смисъл не само на творчески и биографични документи или на самостоятелни произведения, но и на специфичен информационен архив, позволяващ заключения и наблюдения върху социалните роли, формите на общуване и техните възможности в епохи, високо ценящи и използващи интензивно комуникационния канал „писмо“. Този финал на предговора на преводачката на писмата на Рилке до един млад поет и една млада дама, както и кореспонденцията му с Марина Цветаева, ясно очертава посоките на научен интерес към писмата не само на този поет. Читателите обаче ще са привлечени по-скоро от възможността да надникнат не само в личния живот на автора, но и да се запознаят с неговите принципи за поезията, за литературата и твореца. Ето какво пише Рилке в едно от писмата си до младия поет: Няма съизмерване с времето, годината е без значение, а десет години са нищо. Да си творец, означава: да не смяташ и да не броиш; да зрееш като дърво, което не пришпорва соковете си, а с упование стои сред пролетните бури без страха, че след тях може и да не настъпи лято. Ще настъпи. Но само за търпеливите, които живеят така, все едно пред тях се простира вечността, безгрижно тиха и безбрежна. Всеки ден се уча, уча чрез болката, на която съм благодарен: Търпението е всичко!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводител из римския свят от Марк Сидоний Фалкс и Джери Тонър

"Обиколете Римската империя в нейния разцвет с Марк Сидоний Фалкс и неговия придружител, не особено изтънчения брит, д-р Джери Тонър", приканват издателите на книгата "Голямата обиколка на Римската империя".  Изглежда, че авторите са двама, но всъщност е един в две роли. Д-р Джери Тонър, който е ръководител на Катедрата по класическа филология и..

публикувано на 29.03.24 в 13:29

24 часа театър – събитие за истински ценители!

Наближаването на Международния ден на театъра е идеален повод за начало на театралният маратон на "Алма Алтер". От сутринта на 30-и март до сутринта на 31-ви март  театърът ще бъде дом на любители на театъра, готови да се потопят в света на театралното изкуство и да преживеят неповторими емоции. Разговорът в "Нашият ден" с Мариела Димитрова ,..

обновено на 29.03.24 в 10:44

Поетичен спектакъл в чест на Иван Радоев

ДКТ "Иван Радоев" - Плевен представя на 30 март поетичния пърформанс "Един бял лист" по стихотворения на големия български поет и драматург Иван Радоев. Така ще отбележи 97 години от рождението му.  Спектакълът е по идея на Калоян Радоев, внук на поета, а режисурата е на Йордан Славейков. Участват: Иван Радоев-син, Антъни Пенев, Димитър Николов,..

публикувано на 29.03.24 в 10:40

Пианистът Виктор Костов: Вълнението е това, което остава скрито за публиката

В Световния ден на пианото в рубриката "Темите на деня" гостува талантливия млад пианист  Виктор Костов . Преди дни в зала "България" се случи един незабравим музикален спектакъл, който остави всички присъстващи изцяло пленени от виртуозното изпълнение на вълнуващи мелодии. Концертът, озаглавен "Магията на вариациите", представи изключителни..

обновено на 29.03.24 в 10:31
проф. Милена Братоева, д-р Мона Каушик, Лора Хаджийска, Георги Стаменов и Стефани Николова

Може ли изучаването на хинди да бъде и преживяване?

На Световния ден на езика хинди в предаването за култура, коментари и анализ "Какво се случва" гостуваха преподаватели и студенти от специалност Индология в Центъра за източни езици и култури към СУ "Свети Климент Охридски", катедра Класически изток. Хинди е един от най-разпространените езици в света и основният език в северните и централните..

публикувано на 29.03.24 в 09:55