Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младият Микеланджело

В края на 80-те година на XV век младият Микеланджело Буонароти е поканен от владетеля на Флоренция и покровител на изкуствата Лоренцо Медичи да изучава антично изкуство при Бертолдо ди Джовани в Палацо Медичи. Лоренцо е забелязал таланта на младия художник и Микеланджело оправдава доверието му: много скоро се появяват първите му самостоятелни творби - релефите „Битката с кентаврите” и „Мадоната на стълбите”. Образът на Мадоната омагьосва Микеланджело и през 1499 година, на 24-годишна възраст, той създава шедьовъра си „Пиета”. Скулптурата е по поръчка на кардинал Жан Билер и е била предназначена за неговата гробница. Тя е първата от цяла поредица творби на Микеланджело на тази тема. „Пиета” означава „състрадание” на италиански. Изобразяването на Дева Мария, оплакваща Христос след свалянето му от кръста, е основна тема в християнското изкуство. „Пиета” на Микеланджело, обаче, е сред най-запомнящите се творби. Изработена е от мрамор, но създава усещането, че фигурите са от плът и кръв. Всеки детайл: изражението на Мадоната, пропито от преглътнато страдание, Христос, с отпуснатата надолу ръка, изплъзнала се от скута на майка му, гънките на дрехите - всичко говори за невероятното майсторство на  твореца. Полиран до блясък, мраморът сякаш е гъвкав и мек. В епохата на Ренесанса създаването на скулптури с повече от една фигура е рядкост. В „Пиета” двете фигури са обединени в едно цяло. Лицата са красиви, независимо от страданието и внушават божественост.

„Пиета” е единствената творба, подписана от Микеланджело. Разказват, че когато в Рим видели творбата, не могли да повярват, че е сътворена от толкова млад скулптор. Ядосан, Микеланджело се промъкнал през нощта и гравирал името си върху лентата на Дева Мария.

17 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00