Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Последните промени в Закона за движение по пътищата - ще имат ли ефект

Снимка: БГНЕС
На фона на политическите дискусии, спорове, срещи - в парламента миналата седмица се гласуваха последните промени в Закона за движение по пътищата, без почти никакви спорове, и доста сериозно мнозинство от всички парламентарни групи.

Вносителите на промените - Нели Петрова от ГЕРБ, Настимир Ананиев от Реформаторския блок и няколко души, техни колеги обещаха, че освен завишаване на глобите и другите наказания, да предложат в други закони, и административни мерки срещу провинилите се.
Целта на законопроекта, отлаган поне няколко пъти е - да спре или поне ограничи войната по пътищата, предизвиквана от небрежни, често пъти пияни или дрогирани шофьори, които рискувайки собствените си коли и живот, нанасят непоправими щети и на други хора.
Провинилите се на пътя рискуват да загубят освен пари, също и шофьорските си книжки, както и номерата си, глобите се завишават, някои могат да стигнат до 3 хиляди лева, нерегламентираните състезания (гонките) се криминализират. Всичко това звучи доста строго, но дали наистина тези правила ще бъдат прилагани на практика.
Никакви мерки, никакви законови правила - нищо няма да има ефект срещу черната статистика от пътни инциденти, ако няма контрол, при това контрол дори и за самите пътни органи и администрацията на Пътната полиция, коментира в ефира на „Нашият ден” председателят на Съюза на превозвачите Красимир Лалов. Превенцията за младите шофьори според него е в по-сериозното обучение за водачите на превозни средства.
В крайна сметка всичко зависи от нас - дори ако трябва като свидетели на пътни инциденти и нарушения, сами да се обаждаме на пътната полиция. Не може всичко да се реши със закони.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00

Как хора със зрителни нарушения могат да създават комикси?

В утрешния 20 април и вдругиден в Националното читалище на слепите "Луй Брайл 1928" ще се проведе творческа работилница, която обещава да събере зрящи и незрящи в интерактивна игра за създаване на комикси . Идеята зад събитието е да се изгради връзка между различни хора и да се предостави възможност за творческо изразяване. Проектът, наречен "Социално..

обновено на 19.04.24 в 14:21

Измеренията на домашното насилие и родителските конфликти?

Домашното насилие остава една доста трудна и вечна тема. Какви могат да бъдат измеренията на домашното насилие и родителските конфликти? Как и от кого се упражнява насилие върху бащата и доведената майка на 10-годишно момиче?  Частният случай на Вяра Врагова от София. "От почти 7 години живея с мъжа си, който има 3 деца. Третото дете е от жена, за..

публикувано на 19.04.24 в 12:40

В Париж показаха български килими на повече от век

Изложбата на автентични български килими в Париж, открита на вчерашния 18 април, събра вниманието на много почитатели на изкуството. Първата такава изложба в Париж отвори врати за показване на уникални килими от XIX и XX век. В галерията на Българския културен институт в Париж се събра експозицията с  невероятни примери на българското килимарство...

обновено на 19.04.24 в 09:18