Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на Петър Змийчаров

Когато пишеха за негова изложба или друга проява, винаги поставяха определението – критик и художник. Тези две начинания Петър Змийчаров съвместяваше по един удивителен начин, защото познанията му като изкуствовед и познавач на история на изкуството не му създаваше прегради да бъде искрен, различен, самостоятелен в изявите си като автор. За него казваме още – той бе земен и мъдър, с голяма ерудиция, но това не му пречеше в рисунката или черно-бялата графика да бъде максимално автентичен, опитът и познанията не го „натоварваха“ да бъде подражател на нещо или някого. И може би от една негова изложба трябва да отделим творба като „Опус“, защото това бе в същността му. Създаваше общества и съмишленици около себе си, водеше ги към необозрими и различни светове като един медиатор за нови идеи и модерност. В разказа на неговия приятел и колега Димитър Грозданов и в думите на Ана Стойкова, председател на Дружеството на художниците в Пазарджик, проличава уважението и паметта към него дори при трудните неща в живота, които са били същността на Петър Змийчаров.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36