Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли истерия с чистотата на въздуха и защо?

БНР Новини
Снимка: архив БГНЕС

Достъпът до навременна и адекватна информация за състоянието на въздуха, който дишаме, е показателен за нивото на диалога между населението и институциите, а все повече и жизненоважен. Плановете и мерките за подобряването на въздуха в големите български градове и най-вече в София, се определят от екологични организации като закъснели и прах в очите. Както и в дробовете на данъкоплатците.
България години наред държи непочетни челни места в класациите за замърсяване с фини прахови частици - ФПЧ, като периодично истерията по въпроса ескалира, за да не последва нищо адекватно като мерки, което да промени ситуацията.
Къде грешат хората и управляващите и има ли умисъл в грешките, питаме съветника по екологични политика в сдружение „За Земята“ Ивайло Хлебаров. Доколко е вярно твърдението, че Столична община и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) крият информация относно състоянието на въздуха в София и как е възможно това да се случва, въпреки сериозното обществено недоволство и тревога? Какъв е отговорът на официалното искане към ИАОС от страна на няколко неправителствени организации, сред които сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“-България, за почасовите данни от автоматичните измервателни станции в София за последните 4 календарни години?
Какво ще донесе поредната стратегия, която изготвя Столична община, и какво е изпълнено по предишните две? Отговор на тези и други въпроси в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български художник преобразява базилика в Брюксел

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с човек, който в момента сбъдва своя голяма мечта. Това е Диан Костов, чиято изложба-инсталация с образи от Библията "Кръстопът - цената на избора" може да бъде видяна в базиликата "Сакре Кьор" в Брюксел това лято между 15-и юни и 18-и август. Диан Костов е завършил..

обновено на 24.04.24 в 09:11

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03