Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чистотата на въздуха в София и големите градове – спазва ли се екозаконодателството и европейските норми?

БНР Новини
Снимка: Венелина Попова - кор. на БНР в Стара Загора

Преди две-три седмици в окото на медиите влезе темата за замърсения въздух на София. Много се писа и говори за този проблем, който обаче не е нов – вредните емисии във въздуха над столицата често превишават каквито да било норми… Управата на София отдавна разработва нови местни наредби, които в края на миналата година влязоха в проект за цялостна програма за опазването на чистотата на София…
Тъй като силната замърсеност на въздуха над София почти съвпадна с оповестяването на докладите на опазването на околната среда на Европейския съюз – предаването „Законът и Темида“ потърси повече информация за този проблем, който не е само за София, но и за много градове в България. И мръсотията не се дължи само на отоплението на твърдо гориво, а и на цялостното замърсяване на градовете, и вредните вещества, които изхвърлят старите автомобили, които се карат.
Според председателя на Столичната комисия по опазване на околната среда Лорита Радева, мерките (включително и законодателни), които смята да вземе управата на София са подредени в цялостна програма, която в най-скоро време ще се гласува от Столичния общински съвет.
Общината малко закъснява с конкретните мерки срещу замърсяването, защото това е една от основните препоръки към България в европейския екодоклад… По отношение на вредните емисии във въздуха изобщо не сме пощадени от критики, коментира евродепутатът от ДПС – АЛДЕ Искра Михайлова, която специално засегна проблема с мръсния въздух над София.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53