Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български имена и съдби в документи от 16 век

БНР Новини
Доц. Георги Митринов в студиото на „За думите” и страница от османски регистър (дефтер)
Снимка: Емил Николов

• Колкото и да е странно, ръкописи отпреди няколко века, свързани с бита и културата на предците ни, все още чакат да бъдат изследвани. Това е така, защото историята на самите документи е доста сложна. В случая говоря за османски регистри от 16-и век, които попадат в полезрението на наши изследователи по заобиколен път. А това, което те съдържат като информация, е безценно. Имперската администрация педантично е описала домакинствата на „раята” с имуществото, произвежданата от тях селскостопанска продукция, занаятите, други дейности, селищата, от които някои идват на гурбет или се преселват. Стриктно са вписани имената на жителите, на махалите и селата. Целта разбира се е била да се знае всичко и всеки, който може да бъде обложен с данъци и такси за султанската хазна. За нас днес тези сведения са надежден източник на информация, толкова важна в бурната ни балканска история. Информация, която не може да бъде оспорена със задна дата и съвременни политически претенции. От цялата информация този път избираме личните имена на жителите на български селища в най-южните ни етнически територии. Картината, която те очертават, видимо се променя с течение на времето и под натиска на събитията. За това разговаряме с доц. Георги Митринов, който в момента работи с тези документи.
• Международен ден на майчиния език - проф. Живка Колева-Златева.
Наградата на фонд „Академик Владимир Георгиев” за проф. д.ф.н. Пенка Пехливанова от Великотърновския университет
• Забравете тази дума: какво не харесвате в днешната реч.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00