Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глаголни форми сродяват приказките с новините

Снимка: Емил Николов
• Макар че между двата „жанра“ не би трябвало да има нищо общо, най-малкото защото са рожба на различни епохи, нерядко единственото, по което могат да бъдат различени, са действащите лица и присъствието във фабулата на елементи, указващи времето и мястото на действие.
Имало едно време двама братя… Братята дължали 20 000 лева на общинската хазна… Те си измислили 200 прасета, за да вземат европари... Кое  е приказка и кое – новина от днешните медии? Може и да ви се струва пресилено, но приликата не е случайна – и в приказките, и в някои медийни информации, разказвачът се дистанцира от историята, защото не е присъствал на събитията. Само че, за разлика от приказните, медийните разказвачи имат съвсем различни намерения.
Умело използвани, преизказните форми внушават определено отношение към сюжета или действащите лица – недоверие, съмнение, насмешка, пренебрежение и т.н. според желанието на автора. Не е зле да знаем това, когато решим да се информираме от източник за масово осведомяване – печатен или електронен. За богатите възможности на преизказността разговаряме с проф. Красимира Алексова.
• „Езикови справки по радиото“ – „ситуацията ескалира“, „захарен диабет“.
• „Намерете българската дума“ – с коя съществуваща, преосмислена или измислена от вас дума може да замените дразнещите чуждици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00

Тайнствата на домашната лечебна обредност в новата книга на Серги Гьошев

Дългогодишният журналист в програма "Христо Ботев" издаде поредната си книга с интригуващото заглавие "Господ няма да ми се сърди". В нея авторът описва и тълкува народните лечебни практики, чрез които българите християни от незапомнени времена са се справяли с телесното и душевното страдание на ближния. Главните носителки и пазителки на..

публикувано на 21.04.24 в 08:30

8500 ученици участваха в състезанието по правопис на английски език Spelling Bee

Новият Spelling Bee национален шампион е Антон Марков от ОУ "Любен Каравелов", гр. Русе! Негов достоен подгласник е Сава Троански от ОУ "Проф. Иван Батаклиев" в Пазарджик! Антон победи като спелува правилно думата 𝐚𝐭𝐭𝐚𝐢𝐧𝐦𝐞𝐧𝐭 от списъка с непознати думи. Тази година над 8500 ученици от цялата страна се трудиха неуморно и научиха правописа на много..

публикувано на 20.04.24 в 19:05