Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не плачи за мен, България

БНР Новини

„Не плачи за мен, Аржентина”: шлагерът на Мадона от филма за Ева Перон „Евита” с малка перифраза би могъл да се превърне в мото на документалната радиопиеса „А мъртвите не можеш ги извика” с автор Неда Ралчева. Радиопиесата ще се излъчи на 5 март 2017 г. от 0.20 часа, неделя. Разказва за български преселници в Аржентина, за Снимкаживота им там, за начина, по който са се устроили. Аржентина, между другото, е третата след САЩ и Канада държава отвъд Атлантика, предпочитана от нашенци като дестинация за търсене на щастието. Известна е одисеята в Аржентина на Снимкабългарския публицист, писател, критик и общественик Борис Шивачев, залегнала в сборника му с разкази „Сребърната река” (буквален превод на български на Рио де ла Плата, както се нарича мястото, където реките Парана и Уругуай се вливат в Атлантическия океан), издаден през 1926 г. Към Аржентина се упътва и големият български художник Елиезер Алшех (1951) заедно със съпругата си, също художничка, Бронка Гюрова и дъщеря им Деяна, за да избягат от безумията на комунистическа България и партийната цензура в изкуството. Там намира пристан и прочутият „кървав” професор Александър Цанков, както и още много десетки хиляди българи, оформили след години свои дружества и цели общности. В град Лас Бреняс например училището носи името на проф. Омар Ценов, наследник на преселници от берковското село Голинци. И още, и още, и още... Съдбите на българите в Аржентина са безчет и за някои от тях слушателите на програма „Христо Ботев” ще научат от документалната пиеса „А мъртвите не можеш ги извика”.

На снимката вдясно: Борис Шивачев в Пуерто Мадрин, Патагония, 1924 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15