Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пианистката Мария Мартинова: Слънчевата светлина заслепява България

БНР Новини
Мария Мира Христова и Мария Мартинова (вдясно) в студиото на предаването.
Снимка: Кирил Чобанов

Поредната поява пред българска публика на световноизвестната пианистка Мария Мартинова е в рамките на „Пианисимо“ с брилянтно изпипаната музикантски програма „Тоналността устоява“ в контекста на музиката от началото на ХХ век до наши дни. В тандем с цигуларя Сирил Гарак, Мария Мартинова извършва поредния експеримент и предизвиква публиката дори с молбата да не прекъсва отделните изпълнения с аплодисменти по време на живия концерт в Първо студио на БНР. Във всяка молба на ексцентричната пианистка се крие дълбок смисъл и търсене на изхода от зациклянето, в което се оказват голяма част от съвременните музиканти, улавящи и достатъчно обърканите вибрации в хаоса на съвременното ни съществуване.

Мария Мартинова от години превръща концертите си във въздействащи спектакли, в които тя самата преминава отвъд образа просто на пианист, изпълнител, композитор... Вдигайки високо летвата, Мария предизвиква и с авторските си композиции, които обединява като „Кратки кошмари за пиано и цигулка“, като не спира да търси измеренията и в музиката на композитори като: Петерис Васкс, Любомир Денев, Арво Пярт, Густаво Бейтелман, Мирослав Данев.

Предстоящите планове на пианистката за България включват поредния предизвикателен проект „Славянска лудост“ – отново с цигуларя Сирил Гарак, който се очаква да бъде факт на родна сцена на 9 юни в София.

При следващото си завръщане в България Мария Мартинова се надява слънчевата светлина по-слабо да ни заслепява в опитите да надскочим или забравим реалността.
Специалното интервю, което Мария Мартинова даде за БНР, програма „Христо Ботев“, за пореден път провокира размисли за ролята на съвременната музика и съвременните творци в раждането на един по-добър и красив свят без лоша политика и войни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25
Peela

Не е зле!

"Notbad"  ("Не е лошо", "Не е зле") е новият албум на изгряващата финландска фюжън група "Peela" , издаден на 8 март 2024 година. Това е техният трети пореден албум и съдържа четиринайсет авторски пиеси на шестчленния състав от музикантите Йоханес Гранрот (китара, вокали, композиции), Мая Манила (вокали и кийборди), Севери Сорйонен (барабани),..

публикувано на 17.04.24 в 10:30

"Севилският бръснар" с нова постановка в музикалния театър на Линц

Басът Михаел Вагнер отново блесна в Музикалния театър на Линц с дебютна роля. В премиерата на "Севилският бръснар" на Росини на 20 януари тази година той изигра д-р Бартоло. Роденият в Долна Австрия Михаел Вагнер умее да убеждава не само музикално, но и театрално. В това отношение ролята му в "Севилският бръснар" му предостави най-добри условия и..

публикувано на 17.04.24 в 08:45

Лия Петрова представя Корнголд под палката на Йоханес Калицке

Родена преди 34 години в София, Лия Петрова се превърна в откритие на международната музикална сцена през 2016-а, когато спечели първата награда на конкурса"Карл Нилсен" в Дания, ръководен от майстора на пианото Николай Шепс-Знайдер. Следващите години са белязани с поредица от постижения и артистични успехи. Нейните изразителност и талант се..

публикувано на 16.04.24 в 09:30

Музиката на "Молец", която носи усещане за свобода

Един мъдър човек каза, че откакто се е появило радиото, самотата вече не била същата. А какво да кажем за музиката в такъв случай?! Какъв разговор само водим с нея, без дума да кажем. Когато душата има нужда да замълчи и търси друга душа, музиката говори като за двама. Когато живееш между невъзможности, музиката ти показва пътя. Разкрива ти..

публикувано на 16.04.24 в 08:05