Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Канада, каквато пътеводителите няма да ви покажат

БНР Новини
3
Паметникът на Никола Тесла в Ниагара Фолс.
Снимка: личен архив

Какво означава Торонто? И защо, например, доматът, който някога се е отправил на дълго пътешествие към Европа, тръгвайки тъкмо от тази част на света, днес в Канада се отглежда като екзотичен ботанически вид? – В студиото отново са Ваня и Иван Хаджиеви, за да продължат своя интересен разказ за непознатата Канада. След първото им идване в студиото, последва същински водопад от слушателски обаждания кога темата ще има продължение. Новото гостуване на семейство Хаджиеви съвпадна с честването на 22 април, Международен ден на Земята. Предлагаме на вашето внимание приятен и поучителен разказ как работи канадският модел за събирането на смет. Как хората опазват чисти и приветливи улиците, селищата, природата...

В свободното време, както навсякъде, семействата и приятелите обичат да излизат навън и за да похапнат. Ще научим още една практична канадско-китайска формула за ресторант с „храна на корем“.
Изобщо, канадците са практични хора, умеят от всяко нещо да правят пари. Но това не е самоцел, а умение да се търси и прилага най-доброто решение в помощ на всички. Неслучайно тъкмо край Ниагарския водопад канадците изразяват своята почит към делото на великия изобретател Никола Тесла. Неговата житейска биография напомня за хилядите истории, които носят в родовата си памет повечето преселници: Тръгнал от Европа към Америка, за да осъществи голямата си мечта, Тесла претърпява какви ли не премеждия. По време на пътуването си през Атлантика, например, Тесла е обран: остава без билет, без пари, откраднат е и част от багажа му. В Америка пристига само с четири цента в джоба, препоръчително писмо, няколко стихотворения и малко лични вещи. Той е един от многото, който „спи, където намери и яде, каквото намери“. Работи упорито, бори се с конкуренцията.
През 1888 година Тесла изобретява променливо токовия електрически двигател и печели конкурс за изграждане на електроцентрала на Ниагарския водопад.


Снимки: Ваня и Иван Хаджиеви



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25